12. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu

12. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nin ödül töreni Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda 24 Kasım 2022 Perşembe günü yapıldı. “Uluslararası Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması” en iyi film ödülünü Alexandru Belc’in yönettiği “Metronom” filmi aldı.

Festival Direktörü Bengi Semerci: “İyi ki gençsiniz, iyi ki varsınız”

“Herkes İçin Adalet” temasıyla GAİN Medya ana sponsorluğunda düzenlenen 12. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali Direktörü Bengi Semerci, ödül töreninde yaptığı konuşmada, “12 yılı tamamladık. Umarız devam ederiz. Sunucularımız Pınar Altuğ Atacan ve Hakan Bilgin’e, İstanbul Üniversitesi’ne, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ve Kültür Bakanlı’ğına çok teşekkür ederim. Adalet için ayağa kalkan ana sponsorumuz GAİN Medya’ya çok teşekkür ederim. Son olarak da genç gönüllülere, hep yanımızda oldukları için çok teşekkür ederim. İyi ki gençsiniz, iyi ki varsınız” dedi. 


Festival Başkanı Adem Sözüer: “Adaletin rengi hiç bir alanda yasaklanamaz, filmler kamu spotu olamaz”

Destek veren Habertürk’e, Ciner Holding’e, Bilgi Üniversitesi’ne ve İstanbul Üniversitesi’ndeki öğretim üyeleri ve öğrencilere teşekkür eden Sözüer konuşmasına şöyle devam etti “Elbette Türkiye’de özgürlükler yolunda, kadın hakları yolunda çok şeyler yapıldı. Örneğin İstanbul Sözleşmesi yapıldı. İstanbul Sözleşmesini yapanlara ve onaylayanlara, parlementoya çok çok teşekkür ediyoruz. İstanbul Sözleşmesi’nden çıkmak nedeniyle çok sorunlar oldu. Bunları konuştuk. Ayrımcılık ve sorunlarla ilgili çok filmler yapıldı. Yapanlara teşekkür ediyoruz. Anayasaya pozitif maddeyi koyanlara çok teşekkür ediyoruz. Onları hep hatırlayacağız. Buna karşılık aynı kadınlara pozitif ayrımcılık önermişken siyasette, ekonomide hiç bir konuda fırsat eşitliği tanınmamasını anlatan filmleri yapmaya ve bu filmleri gösteren festivallere devam edeceğiz. Festivalde çok güzel renkler vardı. Hiç bir renk yasaklanamaz. Hele adaletin rengi hiç bir alanda yasaklanamaz. Biz bu festivalde renkleri yasaklamak isteyenlere karşı film yapanların filmlerini göstermeye ve adaletin her rengini, herkes için göstermeye devam edeceğiz. Filmleri bir kapu spotu yapmak isteyenlere teşekkür etmiyoruz. Filmler kamu spotu olmaz. Bizler o filmleri göstermeye devam edeceğiz.

“Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması” en iyi film ödülü: “Metronom”

Uluslararası “Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması” en iyi film ödülünü “Metronom” filmi aldı. Ödül, filmin yönetmeni Alexandru Belc’e iletilmek üzere, Mars Prodüksiyon’dan Ş. Ceren Ülgen’e, jüri üyesi Irina Wanka tarafından takdim edildi.

“Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması”  “Jüri Özel Ödülü” “Kurak Günler”e verildi

Festivalin “Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması” jürisi bu yıl, “Kurak Günler” filmine özel ödül verdi. Yönetmen Emin Alper’e ödülü, jüri üyesi Müge Özen tarafından verildi.

“Altın Terazi Kısa Metraj Film Yarışması” en iyi film ödülü: “Birlikte, Yalnız”

“Altın Terazi Kısa Metraj Film Yarışması” dalında en iyi film ödülü “Birlikte, Yalnız” filmine verildi. Ödül, filmin yönetmeni Kasım Ördek’e iletilmek üzere festival danışma kuruluna takdim edildi.

“Altın Terazi Kısa Metraj Belgesel Film Yarışması” en iyi belgesel film ödülü: “Bir Atın Düşü”

“Altın Terazi Kısa Metraj Belgesel Film Yarışması” kategorsinde en iyi belgesel film ödülü “Bir Atın Düşü” ne verildi. Ödül, Jüri Başkanı Hasan Akbulut tarafından, filmin yönetmeni Marjan Khosravi’ye iletilmek üzere ortak yapımcı Sajedeh Saraei’ye verildi.