Kılıç: Son On Yılda Cinskırımdan Öldürülen Kızların Sayısı 20. Yüzyıldaki Soykırımlarda Ölenlerden Fazla

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) Başkanı Prof. Dr. Muharrem Kılıç, 12. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nin Akademik Programı oturumunda yaptığı konuşmada “On yıllık zaman dilimlerinde rutin ‘cinskırım’ yüzünden öldürülen kızların sayısı 20. yüzyılda gerçekleşen tüm ‘soykırımlarda’ ölen insan sayısından daha fazladır.” dedi.

12. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nin akademik programında ‘Eşitiz’ teması ile bu yıl, eşitlik ve kadınının insan haklarına ilişkin çeşitli sorunlar; 10 ülkeden 80 katılımcı tarafından ele alınıyor. İstanbul Üniversitesi Doktora Salonu’nda ve çeşitli sinema salonlarında, ağırlığı yüz yüze 16 oturumun yanı sıra, paneller ve öğrenci kulüplerinin film analizleri yaptığı forumlarla yürütülüyor. Film festivalinde film programının yanı sıra farklı ülkelerden akademisyenlerin katılımıyla geniş bir akademik program gerçekleşiyor. 

Kılıç: “Kadın düşmanlığını da kapsayan bir ‘Nefret Suçu Politikası’ oluşturulmalı”

Akademik programın dördüncü gününde “Kadın-Erkek Eşitliğinin Sağlanmasında Ulusal İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumlarının Rolü” başlığındaki 7. oturumda konuşan Kılıç şunları söyledi: “On yıllık zaman dilimlerinde rutin ‘cinskırım’ yüzünden öldürülen kızların sayısı 20. yüzyılda gerçekleşen tüm ‘soykırımlarda’ ölen insan sayısından daha fazladır. Kadın düşmanlığı; nefret suçunun bir kategorisidir, birden fazla faktöre dayalıdır. Kadın düşmanlığını da kapsayan bir Nefret Suçu Politikası oluşturulması önem arz etmektedir. Adalet konusunda toplumsal etki yaratmaya katkıda bulunan bu festivali önemsiyorum ve Prof. Dr. Adem Sözüer’i tebrik ediyorum.”