7. Yargı Paketiyle Çat Kapı İcra Dönemi Kapanıyor

Yozgat’ta düzenlenen Hakimler Savcılar Kurulu (HSK) Teftiş Kurulu Başkanlığı Yıl Sonu Değerlendirme Toplantısında konuşan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 7. Yargı Paketinin Bölge Adliye Mahkemeleri ile Bölge İdare Mahkemelerinin isimleri dâhil birçok değişikliği içerdiğini söyledi. Bozdağ, söz konusu mahkemelerin isimlerinin Adli İstinaf Mahkemesi ile İdari İstinaf Mahkemesi olarak değiştirileceğini ifade etti.

Süreler Meselesini Tekleştirme Hareketi

Yeni yargı paketinin getireceği en önemli değişikliklerden birinin, yargıda büyük kargaşaya sebep olan süre meselesinin tekleştirilmesi olduğunu belirten Bakan Bozdağ, her mahkemede farklı olan temyiz sürelerinin iki haftayla tekleştirileceğini söyledi. Söz konusu değişimi “Bütün mahkeme kararlarına iki hafta temyiz ve istinaf süresi koyuyor, temyiz ve istinafın da tebliğ ile başlaması halini yeni yasayla uygulamaya koymuş olacağız.  İki hafta doğru bir iş. Tebliğden itibaren başlayacak.” sözleriyle anlatan Bozdağ, bu değişikliğin hukuk devletine olan inancı güçlendireceğini ve savcıların, hâkimlerin, avukatların ve vatandaşın hayatını kolaylaştıracağını ifade etti.


Alacak Takibiyle Haciz İşlemi Hâkim Onayı Olmadan Yapılamayacak

Bozdağ, herhangi bir suç yokken alacak – verecek takibi sebebiyle hâkim kararı olmadan vatandaşın evinin aranması uygulamasına son verecek, evde haciz işlemi yapılmasını engelleyecek yasa değişikliğine gidileceğini söyledi.

“Çat kapı, icra dönemi kapanıyor.” diyen Bozdağ, “Evde icra işlevi ancak hâkim kararıyla yapılabilecek. Zaten ihtiyati haciz aynen devam ediyor. O da hâkim kararıyla. Bundan sonra hacze ihtiyaç duyduğunda o da hakim kararıyla olacak, hâkim kararı olmadan hiçbir alacaklı borçlunun kapısını çalamayacak. Hiçbir icra dairesi gelip evde arama tarama yapamayacaktır.” dedi. Bozdağ, söz konusu düzenlemenin hukuk devletini güçlendiren, özel hayatı ve aile mahremiyetini koruyan önemli bir değişiklik olduğunun altını çizdi.

Kaynak