Hangi hukuk fakültesini tercih etmeli?

Peş peşe açıklanan A+ Üniversiteler ile En iyi Hukuk Fakültelerinin sıralandığı araştırmalar tartışmaları beraberinde getirse de birçok eğitim uzmanı üniversite adaylarına bu araştırmaları dikkate alarak tercihlerini yapmaları önerisinde bulunuyor. Peki hukuk fakültesi tercihi yaparken A+ Üniversiteler listesinde yer alan öğrencileri üst düzeyde memnun edebilen üniversite bünyesindeki bir hukuk fakültesine mi yoksa Türkiye Barolar Birliği tarafından açıklanan En İyi Hukuk Fakülteleri listesindeki hukuk fakültelerine mi öncelik verilmeli?

Öğrencileri üst düzeyde memnun edebilen üniversite olarak tanımlanan A+ Üniversitelerle ilgili araştırma her yıl Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı (ÜniAr), Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması (TÜMA) tarafından yapılıyor. Bu araştırmaya göre üniversiteler birçok kriter çerçevesinde değerlendirilerek puanlanıyor. TÜMA 2017 raporuna göre de sadece 22 üniversite A+ dereceye sahip olabildi. Bu üniversiteler şunlar:

Ancak bu 22 A+ üniversite arasında sadece 11’inde hukuk fakültesi bulunuyor. O fakülteler ise listedeki sıralamaya göre şu şekilde:

 1. Özyeğin Üniversitesi Hukuk Fakültesi
 2. Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi
 3. Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi
 4. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi
 5. Kadir Has Üniversitesi Hukuk Fakültesi
 6. MEF Üniversitesi Hukuk Fakültesi
 7. İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi
 8. Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi
 9. Süleyman Demirel Üniversitesi Hukuk Fakültesi
 10. Karadeniz Teknik Üniversitesi Hukuk Fakültesi
 11. İzmir Ekonomi Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Türkiye Barolar Birliğinin (TBB) 3 yıllık araştırması sonucu yayımladığı En İyi Hukuk Fakülteleri de 54 hukuk fakültesinin incelenmesi sonucu belirlendi. 37 hukuk fakültesi dekanının katılımıyla oluşturulan komisyon, bir hukuk fakültesinin hangi asgari standartları taşıması gerektiğine dair ölçütleri belirledi ve 2014 yılında başlayan araştırma YÖK Başkanlığı ile son şeklin verilmesinin ardından açıklandı. A+ Üniversiteler arasında da yer alan İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi, TBB’nin En İyi Hukuk Fakülteleri listesinin ilk sırasında yer alıyor:

 1. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi
 2. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi
 3. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi
 4. Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi
 5. Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi
 6. Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi
 7. Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi
 8. Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi
 9. Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi
 10. İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Hukuk fakültesi tercihi yapacak öğrencilerin söz konusu hukuk fakültelerinin internet sitelerini dikkatlice incelemeleri, yazmayı düşündükleri hukuk fakültesinde okuyan veya oradan mezun olanlara mutlaka danışmaları ve gerekirse hukuk fakültesindeki akademisyenler veya araştırma görevlileriyle telefonla ya da e-posta aracılığıyla iletişime geçerek bilgi almaları daha sağlıklı olacaktır.