Hukuk Gündemi 2021/13

29 Mart – 4 Nisan haftası hukuk adına peş peşe gelişmeler yaşandı, açıklamalar yapıldı. İnternet medyası ve sosyal ağların gündemini oluşturan önemli gelişmeleri gün gün özetlemeye çalıştık.

#29Mart Pazartesi

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri ErsoyCeza İnfaz Kurumu Yerleşkelerinde Kütüphane Kurulmasına İlişkin İş Birliği Protokolü“nü imzaladı.

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, “6 Şubat 2021 tarihinde yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile üniversitemiz bünyesinde kurulan iki yeni fakültenin, Hukuk Fakültesi ve İletişim Fakültesi’nin kurulma kararının iptal edilmesi” talebiyle Danıştay’a başvurduklarını duyurdu.

#30Mart Salı

Ankara 2 Nolu Baro Kurucular Kurulu Üyesi Eyüphan Korkmaz, Ankara 2. Nolu Barosunun kurulması için gerekli iki bin imzanın toplandığını, toplanan iki bin 30 imzayı artırmak için çalışmalara devam ettiklerini açıkladı.

#31Mart Çarşamba

T.C. Dışişleri Bakanlığı, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından 31 Mart’ta yayımlanan Türkiye İnsan Hakları Raporu’nun “kaynağı belirsiz iddialar temelinde, objektiflikten uzak bir şekilde kaleme alındığı ve ülkemize yönelik asılsız iddialar ve önyargılı yorumlar içerdiği” açıklamasında bulundu.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli; Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 17 Mart 2021 tarihinde, HDP’nin kapatılma istemiyle hazırlanıp Anayasa Mahkemesi’ne sunulan iddianamenin usul eksikleri gerekçe gösterilerek Başsavcılığa iade edilmesiyle ilgili “Anlaşılan odur ki, Türkiye’nin terör ve bölücülükle mücadelesine Anayasa Mahkemesi duyarsız, ilgisiz ve açık ara mesafelidir. HDP’nin kapatılması kadar Anayasa Mahkemesi’nin de kapanması artık ertelenemez bir hedef olmalıdır.” açıklamasında bulundu.

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi tarafından açıklanan, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) üye ülkelerle ilgili çıkan kararların gereklerinin uygulanmasını takiple ilgili yıllık rapora göre 2020 yılında Türkiye aleyhine açılanan 168 dava sonuçlandırılırken 624 dava henüz sonuçlandırılma aşamasında.

#01Nisan Perşembe

Adalet Bakanlığı Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, suç mağduru çocuk ve kadınların yargı sürecinde ikinci kez örselenmesini önlemek için adliyelerde kurulu Adli Görüşme Odaları’yla ilgili genelge yayımladı.

53 baro, Kanal D’de yayımlanan Arka Sokaklar dizisinin 26.03.2021 tarihli 583. bölümünde “avukata yönelik gerçekleşen haksız ve çirkin muamelenin vatandaşlar arasında tahrik uyandırdığı, adeta polis ve avukatları birbiriyle çatışma içerisine soktuğu” gerekçesiyle Radyo Teelvizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanlığına şikayet başvurusunda bulundu.

Türkiye Barolar Birliği, avukatların aşı planlamalarının hâkim ve savcılarla birlikte yapılmasına yönelik yazılı talebi Sağlık Bakanlığı’na ilettiklerini duyurdu.

#2Nisan Cuma

Adalet Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği, Yargı Reformu Strateji Belgesi kapsamında bilirkişilik hizmetlerinin dürüstlük, tarafsızlık, uzmanlık nitelikleri ile düzenli ve verimli bir şekilde yürütülmesini sağlamak amacıyla “Bilirkişilik Performans Sistemi“nin getirileceğini duyurdu.

Adalet Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği, İnsan Hakları Eylem Planı doğrultusunda her türlü şiddetle etkin, caydırıcı ve sistemli bir şekilde mücadele için “ısrarlı takibin ayrıca cezalandırılacağını, Sağlık Bakanlığı iş birliğiyle kadın destek birimlerinin kurulacağını” açıkladı.

#3Nisan Cumartesi

Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bertil Emrah Oder, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sibel İnceoğlu ve Prof. Dr. Ece Göztepe Çelebi, Gazete Duvar‘a İstanbul Sözleşmesi üzerinden Cumhurbaşkanı’nın uluslararası anlaşmaları feshetme yetkisinin olup olmadığıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

#4Nisan Pazar

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, bazı emekli amirallerin bildirisiyle ilgili resmî Twitter hesabından “Seçilmişlere parmak sallamaya kalkan darbe heveslileri şunu iyi bilsin: köhnemiş vesayetçi zihniyetin prangalarından kurtulan,bu zihniyetten hesap soran,gücünü milli iradeden alan bir Türkiye var artık. Bu ülkenin bekasını korumak, demokrasiye saygıdan, hukuka bağlılıktan geçer.” paylaşımında bulundu.