Hukuk Gündemi 2021/20

17-23 Mayıs 2021 haftasında hukuk dünyasında hangi gelişmeler oldu, en çok ne konuşuldu? Öne çıkan başlıkları özetledik.

#18Mayıs Salı

Adalet Bakanlığı Bilirkişilik Daire Başkanı İzzet Başara, TBMM’de milletvekillerine yönelik gerçekleştirdiği bilgilendirme toplantısında “Taşınmaz, motorlu taşıt değerleme ve muhasebe alanlarında tüzel kişi bilirkişilik uygulaması başlıyor. Kurumsal bir yapıda bu raporlamaların sağlanması mağduriyetleri giderecek, birbirinden tutarsız raporlamaların önüne geçilecektir” açıklamasında bulundu.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, RedHack’in sızdırdığı Berat Albayrak‘a ait e-postaları haberleştirdikleri için gözaltına alınarak tutuklanan Tunca Öğreten ve Mahir Kanaat‘in “ifade ve basın özgürlüğü” ile “özgürlük ve güvenlik hakları”nın ihlal edildiği sonucuna vardı. 

Avukat Hakları Grubu’nun çevrim içi yayınına katılan Erdem Türkekul, “Radyo ve Televizyon Hukuku” ile ilgili deneyimlerini aktardı.

#19Mayıs Çarşamba

Dr. Öğr. Üyesi Argun Karamanlıoğlu, Erciyes Üniversitesi Nizam ve Adalet Kulübü’nün çevrim içi yayınına katılarak Kripto Paraların Hukuki Niteliği ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

#20Mayıs Perşembe

Av. Begüm Gürel‘in Türkiye Hukuk için kaleme aldığı Kadın Hak ve Özgürlüklerinin Gelişimi başlıklı makalesi yayımlandı.

#21Mayıs Cuma

Gezi Parkı davasında verilen beraat kararını istinaf mahkemesinin bozması üzerine, 16 kişi hakkında “Hükûmeti ortadan kaldırmaya teşebbüs” iddiasıyla İstanbul Adliyesi 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde tekrar yargılamaya başlandı. Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, oy çokluğuyla sanık Osman Kavala‘nın tutukluluk halinin devamına hükmetti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosunca yürütülen soruşturmalar kapsamında; FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün Adalet teşkilatında operasyonel GSM hattı kullanarak örgütsel irtibat ve faaliyetlerde bulundukları tespit edilen 60 şüpheli mahrem imam hakkında 21.05.2021 tarihinden itibaren gözaltı kararı verildiği duyuruldu.

Anayasa Mahkemesi, Canan Karatay‘ın, tıbbi bir konudaki görüşleri nedeniyle disiplin para cezası ile cezalandırılmasının başvurucunun ifade özgürlüğünü ihlal ettiği iddiasına ilişkin başvurusunu açıkça dayanaktan yoksun olması nedeniyle kabul edilemez olduğuna karar verdi.

Adalet Bakanlığı, Mağdura Yaklaşım Kılavuzu yayımladı.

Adalet Bakanlı İnsan Hakları Dairesi Başkanlığı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi‘nin Ocak-Mart 2021 döneminde Türkiye hakkında verdiği ihlal bulunmayan veya kabuledilemezlik kararlarının yer aldığı raporu paylaştı