Hukuk Gündemi 2021/39

27 Eylül – 03 Ekim haftasını kapsayan Hukuk Gündemi listemiz yayında.

#27Eylül Pazartesi

24. Dönem Adli Yargı Hâkim ve Cumhuriyet Savcıları Kura Törenine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: …idari sulh usulü sistemini rahatlatacak bir yeniliğimiz olacak. Vatandaşımızın kamu ile uyuşmazlıklarında mahkeme mahkeme dolaşmadan dilekçeler, dosyalar, başvurular arasında vakit kaybetmeden hakkına kavuşmasını istiyoruz. Yakında her ilde sulh komisyonlarını devreye alıyoruz. Böylece yargının iş yükünü düşüren bir çözüm yolunu daha hukuk sistemimize kazandırmayı hedefliyoruz.

Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen 24. Dönem Adli Yargı Hâkim ve Cumhuriyet Savcıları Kura Töreninde konuşan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül: Adalet kürsüsüne geçtiğiniz yerlerde; vicdanlarını kiraya vermiş, millet iradesine pusu kuran bir yargı da olmayacak. Artık sizi bağımsız ve tarafsız bir yargı bekliyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde aziz milletimizin kazandığı hukuk ve demokrasi mücadelesi, bugün sizlere bu onurlu, bağımsız, tarafsız bir mesleki ortamı sağlamış durumdadır. Adına karar vereceğiniz milletin sizden beklentisi, yalnız ve sadece milletin yargısı olmanızdır. Yegene ideolojiniz adalet olsun. Adliyelerinizin kapısı adaletin kapısı olsun. İradenize ve kararınıza yalnızca anayasa ve kanunlar hükmetsin.

Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde 27.09.2021 tarihinde gerçekleştirilen Adli Yargı hâkim ve Cumhuriyet savcıları ile İdari Yargı Hâkimlerinin kura sonuçları listesi yayımlandı: Adli Yargı Hâkim ve Cumhuriyet savcılarına İlişkin Kura Kararnamesi Sonucu, İdari Yargı Hâkimlerine İlişkin Kura Kararnamesi Sonucu

Adana Baro Başkanı Av. Semih Gökayaz, Bayburt Barosu’nun ilk genel kurulunda Av. Sabri Erdal Güngör’ün delege seçilmesiyle ilgili “Yeni kurulan Bayburt Barosu ilk seçimini yaptı. Seçilen 3 delegeden biri TBB’nin mevcut Saymanı ve 46 yıldır bürosu Ankara’da olan Av. Sabri Erdal Güngör. Aklımızla dalga geçilen, TBB’nin itibarıyla oynanan, birilerinin koltuk hırsı ve bekası için Avukatlık Kanunu’na açıkça aykırı olan bu transferi kınıyorum.” eleştirisinde bulundu.

Adıyaman Barosu’nun yeni başkanı seçilen Av. Bilal Doğan, görevi eski Başkan Mustafa Köroğlu’ndan devraldı.

#28Eylül Salı

Adalet Bakanlığı tarafından yargısal süreçlerde özellikle suç mağduru çocuk ve kadınların ikincil örselenmesinin önüne geçilmesi amacıyla adliyelerde özel olarak oluşturulan Adli Görüşme Odaları’ndan (AGO) boşanma davalarında velayete konu çocuklar da faydalanıyor. Türkiye genelindeki adliyelerde kurulan 110 Adli Görüşme Odalarının sayısının, 2021 yılı sonuna kadar 140’a çıkarılması öngörülüyor.

Eskişehir Ticaret Odası (ETO) Arabuluculuk Merkezinin açılış törenine katılan TOBB UYUM Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Çiçek: Yargı yoluna gittiğinizde avukat tutacaksınız, harç yatıracaksınız, bilirkişi ücreti vereceksiniz. Masraflı bir yol. Hepimizin şikayet ettiği konu davaların çok uzun sürmüş olmasıdır. Bir ticari dava 1035 günde bitiyor. Yani 3,5 seneye yakın bir süre taraflardan birisi tek ayak üzerinde duruyor. Mal varlığına, banka hesaplarına tedbir konur. Mahkeme koridorlarında isimleri söylenir. Bu da bir itibar kaybıdır. Bu ve benzeri sebeplerle o zaman dava şartı olarak bir araya gelecek bir arabulucunun nezaretinde çözümü siz kendiniz bulacaksınız. Anlaşarak, kucaklaşarak, el sıkarak ayrılmış olacaksınız.

Ankara Barosu VII. Sağlık Hukuku Kurultayı kitabı, baronun web sitesinde yer alan “E-Yayın” bölümünde “Ankara Barosu Kitapları“ kısmında yayımlandı.

#29Eylül Çarşamba

Adalet Bakanlığı tarafından Yargı Reformu Strateji Belgesi kapsamında uygulamaya geçirilen e-duruşma yapan mahkeme sayısı ülke genelinde 915’e yükseldi. e-duruşma İstanbul ve Ankara’daki tüm adliyelerde hukuk mahkemelerinin tamamında uygulanıyor.

Aydın Barosu Başkanlığına tekrar seçilen Av. Gökhan Bozkurt, Efeler İlçe Seçim Kurulundan mazbatasını aldı.

#30Eylül Perşembe

Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı, Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü işbirliğinde hazırlanan Hayatımın Denetimi Elimde Projesinin protokolü imzalandı

Mahkemelerin iş yükünü azaltmak ve yargı sürecini hızlandırmak amacıyla 1 Ocak 2020 tarihi yürürlüğe giren seri muhakeme ve basit yargılama usulü ile 29 Eylül 2021 tarihi itibariyle 312 bin 117 dosya hakkında karar verildi.

Yargı Reformu Strateji belgesinde yer alan faaliyetlerden İcra ve İflas Kanunu’nun 88. maddesi kapsamındaki yedieminlik faaliyetleri, Resmî Gazete’nin 30.09.2021 tarihli sayısında yayımlanan kararla özelleştirme kapsam ve programına alındı.

01Ekim Cuma

TBMM 27. Dönem 5. Yasama Yılı açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: …ülkemize, tarihimizde ilk defa doğrudan millî iradenin eliyle yeni bir Anayasa kazandırma teklifimizin de Meclisimiz tarafından başarıyla hayata geçirileceğini ümit ediyorum. Meclisimizin mümkün olursa tamamının uzlaşmasıyla hazırlanacak bir yeni Anayasa, milletimize vereceğimiz en güzel 2023 hediyesi olacaktır. Bunun için, Türkiye Büyük Millet Meclisinde grubu bulunan partilerin yeni Anayasa tekliflerini en kısa sürede kamuoyuyla paylaşmalarını bekliyoruz.

Adalet Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığı Ankara Personel Eğitim Merkezi’nde düzenlenen Hizmet İçi Eğitim Kapanış Programına katılan Bakan Gül: Adalete erişim insan hakkıdır. Adliyelere gelen engelli de, bu adalete erişebilme hakkına sahiptir. O yüzden personelimize, çalışanlarımıza işaret dili öğretilmesi ile ilgili bir farkındalık oluşturduk. Bunu başlattık bunu daha da yaygınlaştıracağız.