Sağkan: Bu, “Sesinizi Duymak İstemiyoruz” Demektir

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Ramiz Erinç Sağkan, depremden zarar gören Adıyaman’a, ardından Malatya’ya gitti.

Adıyaman’dan yaptığı paylaşımda sosyal medyada yaşanan yavaşlamayla ilgili görüşlerini aktaran Sağkan, söz konusu yavaşlamanın yoğun kullanımdan kaynaklı olmadığını belirtti. Kısıtlama yönünde bir tedbirle bant daraltmasına gidildiğini, bunun çok yanlış bir uygulama olduğunu ifade eden Sağkan, sosyal medya kullanımının iletişim özgürlüğüne ve yaşam hakkına tekabül ettiğinin altını çizdi.

“Günlerdir yurttaşlarımız enkaz altından sosyal medyayı kullanarak yardım taleplerini iletmektedir. Aynı zamanda enkaz altında yakınlarını bekleyen yurttaşlarımız da buradan aldıkları haberlerle yardımı oraya ulaştırmaya çalışmaktadır. Sosyal medyadan binlerce yurttaşımız örgütlenerek yardım kampanyalarını düzenlemekte, ihtiyaç analizlerini yapabilmekte, o ihtiyaçlara göre toplanan eşyaların dağıtımını yapabilmektedir.” diyen Sağkan, sosyal medya üzerinden örgütlenen milyonlarca insanın, depremzedelerin en insani ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştıklarını vurguladı.

Sağkan, sosyal medyanın kullanılmasının şu süreçte çok hayati olduğuna dikkat çekerek Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yapılan uygulamayla ilgili “Anayasal bir hakkın kullanımını engellenmekle birlikte bu, bir hakkın kötüye kullanımıdır ve suç işlenmektedir. Bu uygulamadan hemen vazgeçilmediği takdirde ilgililer hakkında ilk iş olarak suç duyurusunda bulunacağız.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin deprem ülkesi olduğunu hatırlatarak “sesimizi duyuyor musun sözcüğüyle büyüdük bu ülkede. Maalesef bugün bu uygulama ‘sesinizi duymak istemiyoruz’ demekle eş değerdir.” diyen TBB Başkanı Sağkan söz konusu kısıtlamadan bir an önce vazgeçilmesi çağrısında bulundu.

Malatya’dan da açıklamalarda bulunan Sağkan, “Hiç gecikmeksizin Cumhuriyet savcıları tarafından enkazlar kaldırılmadan önce gerekli numunelerin bu tür binalardan alınarak sorumluluların tespitinde delillerin yok edilmesinin önüne geçilmesi gerekiyor.” uyarısında bulundu. Cumhuriyet savcıları tarafından delillerin toplanarak şeffaf ve etkin bir soruşturma sürecinin yürütülmesinin ve kamuoyunun bilgilendirilmesinin en az yaraların sarılması kadar önemli olduğuna dikkat çeken Sağkan, depremden etkilenen il barolarıyla TBB koordinasyonunda ciddi çalışmalar yürütüleceğini söyledi.

Sağkan, yaraların sarılmasını ve aynı zamanda tüm ilgililerin, tüm sorumluların yargı önünde hesap vermesini sağlamak gerektiğini, TBB olarak soruşturma ve hukuki sürecin etkin takibi için komisyon oluşturulacağını ifade etti. Müteahhitlik hatalarının ortaya çıkartılması, kaçak yapılarda ruhsatlara izin verenlerin, imara aykırı yapılara göz yumanların tamamının en ağır şekilde cezalandırılmasının önemine dikkat çeken Sağkan, sürecin takibinin hukuk kurumu olarak en başta TBB’nin görev ve sorumluluğunda olduğu, bu görevi de en etkin şekilde yerine getirecekleri mesajını verdi.

Kaynak1

Kaynak2