Bozdağ: İhmali Olanların Hepsi Hesap Verecek

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, depremden etkilenen iller arasında yer alan Diyarbakır’da açıklamalarda bulundu. Yargı sürecinin devam edeceğini belirten Bozdağ, ihmali olan herkesten hesap sorulacağını söyledi. Bozdağ, sahada personel sıkıntısının olmadığını, dönüşümlü çalışıldığını ifade etti.

Bozdağ, Diyarbakır’dan şu açıklamalarda bulundu:

Bilesiniz ki yargı süreci devam edecek. İhmali, kusuru, kastı olanlar varsa hepsi bunun hesabını verecek. Kimsenin yanına yaptığı yanlış bırakılmayacak, bundan emin olun. Ama bunların hepsini takdir edersiniz ki bir zamanlaması var, süresi var. Şimdi acımız var. Zaten yargıyla ilgili süreci savcılar takip ediyor. Onlar da gereğini yapacaklar.

Elimizden gelen hızlanmanın tamamının yapıyoruz ama sadece yavaş gitmesinin sebebi altında bir tane canlı olabilir. Yani şimdi bu canlı zarar görmesin. Şu anda personel sıkıntımız yok. Arama, tarama, kurtarma da uzman arkadaş sıkıntımız yok. Hepsi dönüşümlü de çalışıyorlar. İhtiyaç olduğu zaman zaten gönüllülerden elimizde hepsinin listesi var biz onların hepsini çağıracağız ama şu an da sistem yürüyor, ihtiyaç olduğunda da gerekeni yapacağız. Bundan endişeniz olmasın.

Aynı şekilde vatandaşlarımızda devletimizin yanında olmak için kendiliğinden bu sürece destek vermekte adeta durumdan vazife çıkarmış bir seferberlik ruhuyla bu süreci desteklemektedir. Gönüllü katkılarda vatandaşlarımızdan yoğun bir şekilde geldiği gibi yardım konularında da vatandaşlarımız elinden geleni yapmaktadır. Enkaz altındaki vatandaşlarımıza sağ ve salimen ulaşmak onları oradan sağ çıkarabilmek büyük bir çalışmayı gerektiriyor. Onların sıhhatleri halel görmesin diye çalışmalar büyük bir titizlikle ve onların sağ ve salimen çıkarmalarını sağlayacak usul ve yöntemlerle yapılmaktadır.

O nedenle çalışmaların seyrinin yavaş olması tamamiyle vatandaşlarımızın enkaz altından sağ çıkarılması için kullanılan tekniklerden kaynaklı bir durum olduğunu buradan bütün vatandaşlarımıza da ifade etmek isterim. Hem on ilde hem de pek çok ilçede ayrıca bazı yerlerde kırsalda ve binlerce binada meydana gelen bir depremin çok büyük çaplı bir deprem olduğu ve buna Türkiyemizin kendi imkan ve kabiliyetleriyle etkin bir şekilde müdahale ettiği çok net ortadadır. Bu müdahale sonucunda da her ilde bakanlarımız var. Bizzat bu çalışmaları koordine ediyorlar. Vatandaşlarımızın sağ salimen çıkarılması için de gayreti en üst düzeyde tutuyorlar. O yüzden bu çalışmaların sonucunu hepimizin sabırla beklemesi, bu çalışmaları yapan görevlilere herkesin elinden geldiğince yardımcı olmasında büyük fayda vardır.

Kaynak