TBB, Enkaz Radarı Uygulamasını Duyurdu

Türkiye Barolar Birliği, deprem bölgesindeki enkazların yeterli teknik inceleme yapılamadan kaldırılmasının, delillerin toplanmasını imkansız hâle getirdiği gerekçesiyle gönüllülerin avukatlarla birlikte yargı süreci için görüntü arşivi oluşturarak delillerin toplanmasına yardımcı olacak Enkaz Radarı Mobil Uygulamasını kullanma çağrısında bulundu. Şu an iOS için kullanımda olan ücretsiz uygulamanın, Android işletim sistemine sahip cep telefonlarında da kullanımının sağlanması için çalışılıyor.


TBB’den konu hakkında yapılan açıklamda şu bilgilere yer verildi:

Enkazların yeterli teknik inceleme yapılamadan kaldırılması, delillerin toplanmasını imkansız hale getirir.

Tüm şüphelilerin tespiti, kusur durumlarının belirlenebilmesi ve yaşanan facianın sorumlularının cezasız kalmaması delillerin sağlıklı şekilde tespit edilmesine bağlıdır.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) olarak Enkaz Radarı uygulamasıyla göçük yaşanan her binayı kayıt altına alıyor, ihmalleri ortaya çıkarıyoruz.

Deprem bölgesindeki gönüllüleri, alanda görev yapacak meslektaşlarımızla birlikte yargı süreci için görüntü arşivi oluşturarak delillerin toplanmasına yardımcı olmaya ve ücretsiz olan Enkaz Radarı mobil uygulamasını kullanmaya davet ediyoruz.

Deprem bölgesindeki bütün enkazları kayıt altına alarak, adaletin yerini bulmasına hep birlikte yardımcı olabiliriz!

Hiçbir yurttaşımız savunmasız kalmayacak.

TBB Enkaz Radarı IOS Uygulaması 

Kaynak