30 Bin TL Ödüllü Prof. Tahir Taner Vakfı Hukuki Eser Yarışması

İÜ Hukuk Fakültesi tarafından düzenlenen “Prof. Tahir Taner Vakfı Hukuki Eser Yarışması”nın bu yıl ki teması ‘Adli Yargılama Hakkı’ olarak belirlendi. Toplam ödül miktarının 30 Bin TL olduğu yarışma için son başvuru tarihi 28 Eylül 2015.

Yarışmaya kimler başvurabilir?

Prof. Tahir Taner Vakfı Hukuki Eser Yarışmasına üniversite öğretim üyeleri dışında herkes başvurabiliyor. Aranan şartların başında ise eserin tercüme olmaması, yüksek lisans veya doktora tezi olmaması geliyor. Eserin planlı, bibliyografyalı, referanslı ve içerik yönünden orijinal ve ilmi değere sahip olması gerekiyor.

Yarışmaya katılım şartları ve ödül:

Yarışmaya katılacak olan eserler en geç 28 Eylül 2015 tarihinde mesai bitimine kadar 5 nüsha olarak İÜ Hukuk Fakültesine teslim edilecek. Jürisinde Prof. Dr. Adem Sözüer, Prof. Dr. İbrahim Kaya ve Yrd. Doç. Dr. Selman Dursun’un yer alacağı yarışmada birincilik ödülü 20.000.00 TL mansiyon ödülü ise 10.000.00 TL olarak belirlendi.

Vakıf Merkezinden 11 Aralık 2015 tarihinde öğrenilecek olan yarışma sonuçları, aynı zamanda İÜ Hukuk Fakültesi internet sayfasından da duyurulacak.

Ord. Prof. Dr. Tahir Taner Kimdir?

1883, Eskişehir doğumlu olan Ord. Prof. Dr. Tahir Taner; Galatasaray Lisesi’nden sonra 1905 yılında İstanbul Mekteb-i Hukuku’ndan mezun oldu. 1921 yılında İstanbul İstinaf Savcılığı ve İstanbul Mekteb-i Hukuk Müderrisliği görevlerini sürdürürken, Milli Hükümet’in davetiyle Ankara’ya giderek, Adliye Vekâleti Müsteşarı oldu ve Lozan Barış Konferansı’na katılan Türk Heyeti’nde yer alarak, kapitülasyonların kaldırılması konusunda önemli hizmetler verdi. 1927 yılında İÜ Hukuk Fakültesi’nde öğretim üyeliği görevine dönen Prof. Dr. Taner, yaş sınırı nedeniyle 1955 yılında emekli oluncaya kadar, eğitim ve bilim hizmetinde çalıştı. 1948 yılında kendi adını vererek kurmuş olduğu Prof. Tahir Taner Vakfı; günümüze kadar İÜ Hukuk Fakültesi’nde öğrenim gören binlerce öğrenciye burs vermiştir.

Prof. Tahir Taner Vakfı

İÜ Hukuk Fakültesi öğretim üyelerinden merhum Ordinaryüs Profesör Tahir Taner tarafından kurulmuş bir Vakıftır. Vakfın amacı; İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde eğitim ve öğrenim gören, başarılı, ihtiyaç sahibi öncelikle de babası hayatta bulunmayan öğrencilere Vakıf Senedinde belirlenen koşullar içinde “Tahir Taner Bursları” adı altında karşılıksız burs verilmesidir. Bununla birlikte her 3 yılda bir olmak üzere, Ceza Hukuku, Ceza Usul Hukuku veya Kriminoloji alanında Vakıf yönetim kurulu tarafından belirlenecek bir konu üzerinde hukuki eser yazma yarışması düzenlenmektedir. Bu yarışmada Yönetim Kurulu tarafından oluşturulan Jüri Heyeti’nin başarılı bulduğu esere “Tahir Taner Ödülü” adında ödül verilmektedir.

Bu etkinlikle ilgili eksik veya yanlış bilgi olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz.