Adalet Bakanı Gül’den “Hukuk ve Adalet” dersi

2019 – 2020 eğitim öğretim yılının ilk Hukuk ve Adalet dersi, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafından verildi.

Eryaman Kooperatifler Birliği Ortaokulu’nda Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve Ankara Valisi Vasip Şahin ile derse giren Adalet Bakanı Gül, öğrencilere hak, hukuk, adalet kavramları hakkında bilgi verdi.

“Hazreti Ömer’in adaleti” konulu ilk derste ortaokul öğrencilerinin hâkim, savcı ve avukatların hangi görevleri yaptıklarıyla ilgili sorularını yanıtlayan Abdulhamit Gül, adaletli olmanın ve hukukun hangi meslekte olursa olsun ileride hepsine lazım olacağının altını çizdi.

2013 – 2014 eğitim öğretim yılından itibaren ortaokullarda seçmeli olarak verilmeye başlanan “hukuk ve adalet” derslerinin önemini “Tüm ilişkilerin merkezinde herkesin bir hakkı ve o hakka saygılı olma sorumluluğumuz var. Hukuk ve Adalet dersini de bu ilişkilerin belirlenmesi, kendimize iyi bir rota çizilmesi için çok önemli bir başlık olduğu için Milli Eğitim Bakanlığımız planına, programına aldı ve sizin gibi gençlerin Hukuk ve Adalet dersini seçmesine imkan tanıdı. İster mühendis, ister avukat, ister öğretmen, ister iş adamı olun her şeyin başı hukuk ve adalet.” sözleriyle vurgulan Gül, öğrencilere “hukuk” ve “adalet”ten ne anladıklarını da sordu.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün ilk dersinden notlar:

Adalet Bakanı Gül’ün girdiği “Hukuk ve adalet” dersinden öne çıkan satırlar şu şekilde:

  • Hukuk ve adalet duygusunun genç yaşlarda kazanılması çok önemli.
  • Arkadaş ve öğretmenlere karşı saygılı olmak, hayvanlara ve doğaya iyi davranmak da hak-hukuk kavramlarının içine girer.
  • Hukukun olmaması toplumda büyük sorunlara yol açar.
  • Gençler, toplumda hukukun, adaletin daha da güçlü olmasına katkı sağlayacak.

Dipnot:

Hukuk ve Adalet dersi; Adalet Bakanlığı ve Millî Eğitim Bakanlığı iş birliğiyle 2013 – 2014 eğitim öğretim yılında ortaokullarda 6. ve 7. sınıflarda seçmeli ders olarak verilmeye başladı. 2018 – 2019 eğitim öğretim yılında 8. sınıfların da almaya başladığı dersi, 126 bin 847 öğrenci seçti.

İki bakanlığın ortaklaşa çalışmasıyla 2018 – 2019 eğitim öğretim yılında Hukuk ve Adalet ders kitabı yenilendi. Ders kitabı, 4 ünite ve 32 bölümden ve görsel unsurlardan oluşmakta.