Ankara Barosu’nun 8-9 Ekim 2022 tarihlerinde gerçekleştirdiği 67. Olağan Genel Kurulu’nda yapılan seçim sonrası yeni başkanı Av. Mustafa Köroğlu oldu. Kullanılan 10 bin 445 geçerli oyun 7 bin 416’sını alan Demokratik Sol Avukatlar Grubunun adayı olan Köroğlu’yla birlikte diğer adaylar Özgürlükçü Çağdaş Avukatlar Grubu adına Linda Sevinç Hocaoğulları ile Avukat Hakları Grubu adına Hakan Gönenç’ti.

Av. Mustafa Köroğlu Kimdir?

1978 Ordu doğumlu Mustafa Köroğlu, 2001 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. 2001’de staja başladığı Ankara Barosuna 2022 yılında kaydoldu. Özellikle ticaret hukuku, borçlar hukuku, iş hukuku ve idare hukukuna ilişkin hukuki uyuşmazlık, dava ve icra takiplerinin görülmesinde, sözleşmelerin hazırlanmasında, danışmanlık ve avukatlık faaliyetlerinin yerine getirilmesinde kendini geliştiren Köroğlu, “Çalıştırılanlara ve İşçilere Yardım Vakıfları’’ konusunda ciddi bir mesleki birikime de sahip oldu.

2002-2004 yılları arasında Ankara Barosu Meslek İçi Eğitim Kurulu yazmanlığı görevinde bulunarak mesleki atölye ve panel çalışmaları düzenledi. 2004 yılında Banka ve Ticaret Hukuku Enstitüsü tarafından düzenlenen “Enerji Hukuku”sertifika programını tamamladı.

Ankara barosu bünyesinde Sinema Kulübü ve Ankara Barosu Dergisi Yayın Kurulunda üye olarak görev yapan Köroğlu, Ankara Barosu Staj Kurulunda danışman avukat ve eğitmenliğin devamında yazman üye, başkan yardımcısı ve kurul başkanlığı görevlerini de yerine getirdi.

2014-2016 yıllarında Ankara Barosu Türkiye Barolar Birliği Delegesi olarak görev yaptı; Ankara Barosu ile TOBB Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından cezaevleri alanında yapılan “Hukuk Kliniği” çalışmasının gerçekleşmesine öncülük etti.

Köroğlu, meslek yaşamı boyunca birçok panel ve etkinlikte konuşmacı, mesleki içi eğitim çalışmalarında da eğitmen olarak yer aldı.