Av. Özkan Yücel: Başımız Artık Sağ Olmuyor

“Bir yanda ekonomik şiddet, öbür yanda ölüm; yeter artık!” sloganlarıyla İzmir Adliyesi önünde toplanarak İzmir Adliyesi Ek Binasına cübbeleriyle yürüyen İzmir Barosu üyesi avukatları adına açıklama yapan Baro Başkanı Av. Özkan Yücel, “Başımız sağ olmuyor artık. Yaptığımız her işte; düşmanlaştırılan, ötekileştirilen, avukatlar oluyor.” dedi.

İzmir Adliyesi önündeki basın açıklamasını avukatlara yönelik ekonomik şiddeti eleştirmek, asgari ücret tarifesindeki %25 artışa mahkum edilen meslektaşlarımızın sesini duyurabilmek için planladığını söyleyen Yücel, “Yaşadığımız şey, yine üvey evlat muamelesi ve sayısız sıkıntılar. Bizi ekonomik şiddetle  ölüm arasına hapsetmeye çalışıyorlar.  O alana sığmayacağız, emin olabilirsiniz. O alanı yıkıp geçeceğiz” diyerek kararlı olduklarının altını çizdi.

1 Eylül’de yeni avukatlık ücreti tariflerinin açıklanacağını hatırlatan Yücel, daha önce Adalet Bakanlığına ilettikleri tarife taleplerinin altında bir oranı asla kabul etmeyeceklerini, aksi hâlde her türlü demokratik haklarını kullanacaklarını belirtti.

İstanbul Barosuna kayıtlı Av. Servet Bakırtaş’ın öldürülmesiyle ilgili de konuşan Yücel “Başımız sağ olmuyor artık. Yaptığımız her işte; düşmanlaştırılan, ötekileştirilen, avukatlar oluyor. Oysa avukat, yurttaşın hak arama mücadelesinin temsilcisi, oysa avukat adaletin yerine gelmesinin garantisi.” diyerek haklarını almak için mücadele etme kararlılığından geri adım atmayacakları mesajını verdi.

Gerekli önlemler alınmazsa avukat meslektaşların hayatlarını kaybetmeye devam edeceğini ifade eden Yücel, “Avukata yönelik şiddeti engellemek için gereken her türlü tedbiri iktidar olarak almak zorundasınız. Aksi takdirde biz CMK’ları kapatmak, adliyeleri terk etmek, yargılama faaliyetini işlevsiz kılmak için üretimden gelen gücümüzü kullanmak konusunda kararlıyız.” sözleriyle yetkililere seslendi.

Haber kaynak