Avukatlarla İlgili Sık Karşılaşılan 10 Ön Yargı

“Avukat, suçluyu da savunur suçsuzu da. O yüzden avukatlar  güvenilmezdir”

Adil yargılanma hakkı gereği suçlu da suçsuz da savunulmalıdır aksi takdirde yargılanma amacına ulaşamaz. Çoğu durumda salt haklı veya salt haksız yoktur adaletin tecelli edebilmesi ve verilecek cezaların hukuka uygun olması için suçluların da savunulması gerekmektedir.

“Para için ruhunu satan, profesyonel yalancılardır”

Master-Kazanç-ile-İnternetten-Para-Kazanın

Avukatlar vekalet ücretini hak edebilmek için sınavlara girerler, zor bir üniversite okurlar ve avukat olmaya hak kazandıktan sonra da bu ücreti gerektirecek çok sayıda işle meşgul olurlar. Diğer mesleklerin aldıkları ücretlere karşı böyle bir ön yargı yokken avukatlara karşı olması yanlış bir bakış açısıdır. Yalan konusunda ise, avukatlar etik sınırlar çerçevesinde müvekkillerinin menfaatlerini korumakla yükümlüdürler. Hukuk kuralları çerçevesinde müvekkilini savunma işlemi yalancılık olarak nitelendirilmemelidir.

“Hakimlik savcılık sınavını kazanamadıkları için avukatlık yapmak zorunda kalıyorlar”

031020141629104582643_2

Hakimlik ve savcılık avukatlık mesleğinin bir üst kademesi değil, farklı bir tercihtir. Devlet memuru olmak, sabit bir maaş almak ve tayin ile yaşadıkları ili değiştirmek istemeyen kişiler veya meslek olarak avukatlığı daha tatmin edici bulanlar avukat olmayı tercih edeceklerdir. Avukatlar genellikle uzman olamayan pratisyen hekimlerle aynı kategoride değerlendirilmektedir ancak ikisi çok  farklı kulvarlardır.

“Duruşmada 3 dakika dikilip dünyanın parasını alıyorlar”

Mahkeme süresince yazılı yargılama usulü denen dava dilekçesi, cevaba cevap dilekçesi, beyan dilekçesi, delil listesi, temyiz dilekçesi, bilirkişi raporuna itiraz dilekçesi vs gibi oldukça çetrefilli aşamalar söz konusu olmaktadır ve bunların tamamını yok sayıp avukatların işini 3 dakikalık duruşmaya indirgemek hakkaniyete uygun  değildir kabul edersiniz ki.

“Ekonomik krizle beraber işleri açılan tek meslek grubudur. Ülkede istikrar olmasın isterler”

Sunu12

Ekonomik kriz dava ve icra takibi sayısını arttırabilir ancak tahsil edilemediği sürece avukatların bu durumdan bir kazancı olmayacaktır. Dolayısıyla ekonomik kriz sonucunda ödeme gücü olmayan birine karşı dava kazanmak çok  da avukatın lehine bir durum değildir.

“Bin lira için insanların evine hacze giden duygusuz insanlardır”

ev haciz

İcra memuru icra sırasında nasıl görevini yapıyor kabul ediliyorsa avukat da aynı şekilde görevini yapmaktadır. Ayrıca avukatlar bu işlemi kendi kişisel yararı için  değil müvekkilinin haklarını korumak için yapmaktadır.

“Avukatlık kimliği takıntıları vardır “

TBB_Kimlik_Yeni_20_ON

Avukatlık kimliği yasal düzenlemeler gereği resmi kimlik olarak kullanılabilmektedir. Böyle bir düzenleme çok az kimlikte  olduğu için bu ayrıntı bilinmemekte ve avukatlık kimliği kullanımı eleştirilmektedir. Böyle bir imkan söz konusuyken avukatların fazladan bir kimlik taşmasına gerek yoktur.

Zaten olan hukuku hakim ve savcılar savunuyor bir de başımıza avukatları bu şekilde çıkartmasınlar”

sanal durusma

Hakim ve savcı devlet memurudur, hukuku savunmaz önlerine koyulan ile ilgili karar verirler. Avukatlar ise kişilerin kendi hukuklarını savunmalarına yardımcı olurlar. Aldıkları vekalet ücreti ise yaptıkları iş sonucunda hak ettikleri bir ücrettir. Kişiler avukata danışmayı tercih etmeyip savunmalarını kendileri yapabilirler ancak bu işlemin o kadar da kolay olmadığını denediklerinde fark edeceklerdir.

“Avukatlar, hukuk bilgisinin hukukçulara münhasır olduğunu sanıyorlar”

belgrad-universitesi-hukuk-bolumu-1024x683

Hukuk elbette hukukçulara münhasır değildir kanunlar özellikle herkesin anlayabileceği netlikte düzenlenmektedir. Ancak kanun bilmek, açıp okumak ve anlamak çoğu durumda yeterli olmamaktadır. Hukukçular, usul ve diğer konularda gerekli yetkinliğe ulaşabilmek adına eğitim almış, çalışmış  ve pratik yapmış kişiler olarak hukuk adına daha çok söz söyleyebilmelidir.

“Avukatlar, hukuk sisteminin frenidir, adaleti geciktirir”

yargitay

Ülkemizde adaletin geç tecelli etmesinin sorumlusu avukatlar değil mevcut hukuk sistemidir. Sistemin hızlı işlemesi en çok avukatları memnun edecektir. Ayrıca hızlı kararlardan ziyade adaletin tecelli edeceği doğru kararların verilmesi öncelenmelidir.