Cumhuriyet gazetesi yazarlarının karikatür davası başladı

Fransa merkezli mizah dergisi Charlie Hebdo’da yayımlanan Hz. Muhammed’in tasvir edildiği karikatürlere köşelerinde yer veren Cumhuriyet gazetesi yazarları Ceyda Karan ile Hikmet Çetinkaya’nın yargılanmalarına İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde başlandı.

Gazetecilerden 100’e yakın şikayetçi

“Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılamak” ve “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” suçlamalarıyla 1.5 yıldan 4.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan Çetinkaya ve Karan, 7 – 12 Temmuz tarihleri arasında İstanbul dışında olduklarına ilişkin yasal mazeret bildirerek duruşmaya katılmadı. 4 avukat tarafından temsil edilen köşe yazarları hakkında şikayette bulunan 70 davacı da duruşmada hazır bulundu. Davaya çeşitli katılma taleplerine ilişkin yazılı beyanlarını bildirmek için süre isteyen Cumhuriyet gazetesi yazarlarının avukatı Bülent Utku,  müvekkillerin mesleki sebeplerden dolayı İstanbul dışında olduklarını ancak bir sonraki duruşmada hazır bulunacaklarını ifade etti.

Sanıkların duruşmaya bilerek gelmediklerini iddia eden müşteki avukatları Karan ve Çetinkaya hakkında zorla getirme ya da yakalama kararı çıkarılması talebinde bulundu. Ayrıca avukatlar Diyanet İşleri Başkanlığı’na müzekkere yazılarak, söz konusu karikatürün Hz. Muhammed’e hakaret içerip içermediğinin ve dini değerleri anlamında etkisinin sorulmasını talep etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan, kızları Sümeyye Erdoğan, Esra Albayrak, damadı AK Parti Milletvekili Berat Albayrak ve danışmanı Mustafa Varank’ın avukatı Hatice Özay da duruşmada söz alarak davaya müdahil olmak istediklerini belirtti.

Yayın durdurma talebine ret

Sanıklara usulünce yeniden tebligat gönderilmesine karar veren hâkim, yayın durdurma taleplerini de reddetti. Duruşma 12 Ekim tarihine ertelendi.

Cumhuriyet gazetesi yazarları Ceyda Karan ile Hikmet Çetinkaya’nın köşelerinde söz konusu karikatürlere yer vermesinden dolayı bin 280 kişi haklarında şikayetçi olmuş ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca 38 sayfalık iddianame hazırlanmıştı.