En iyi 10 hukuk filmi tavsiyesi

En iyi hukuk filmleri tavsiyemizin dördüncüsü 1989 – 1993 yılları arasında yayımlanan 10 filmi kapsıyor. Beyazperde yayımlandıkları yıllarda büyük ses getiren filmler, hukukçuların ve hukuk öğrencilerinin de vizyonunu genişletecek türden örnekler. Hukuk filmleri önerilerimiz her hafta yeni bir listeyle yayımlanmaya devam edecek.

gullerin_savasi

1. Güllerin Savaşı (The War of the Roses) – 1989

Oliver ve Barbara Rose 18 yıldır evlidir. Artık Barbara boşanmak istemektedir ama iş hangisinin pahalı eve sahip olacağına gelince ikisi de geri adım atmamaktadır. Oliver’ın avukatının usta taktikler vermesine rağmen her şey için artık çok geçtir. Filmin görsellerine buradan ulaşabilirsiniz.

talihin_donusu

2. Talihin Dönüşü (Reversal of Fortune) – 1990

Üç ülkenin ortak yapımı olan filmin yönetmeni Barbet Schroeder’dir. Karısını iki kez öldürmeye teşebbüs ettiği iddia edilen varlıklı sosyetik Claus von Bulow, tilki gibi kurnaz bir avukat tutar ve nihayetinde Harvard’lı bir hukuk profesörü (Alan M. Dershowitz) ve ordusu tarafından bu suçlamadan sıyrılır. Filmin görsellerine buradan ulaşabilirsiniz.

suphe_altinda

3. Şüphe Altında (Presumed Innocent) – 1990

Alan J.Pakula’nın yönetmenliğini üstlendiği ABD yapımı film de zanlı haline gelen bir savcının hikayesi anlatılmaktadır. Metresi Caroline’nın (Greta Scacchi) öldürülmesiyle bir numaralı şüpheli durumuna düşen Rusty Sabich (Harrison Ford), gerçek katilin peşine düşmeye karar veriyor. Karısı Barbara’nın (Bonnie Bedelia) ilişkisini öğrenmesiyle ve katilin o olduğuna inanmasıyla hayatı tam anlamıyla cehenneme dönen Rusty, katilin kendisine hiç ummadığı kadar yakın olduğunu fark ediyor. Filmin görsellerine buradan ulaşabilirsiniz.

35-korkuburnu2

4. Korku Burnu (Cape Fear) -1991

Max Cady, yıllarca yattığı hapisten yeni salıverilmiş bir tecavüzcüdür. Yıllar önce onu savunmuş olan avukat Sam Bowden ise küçük bir kasabada, 15 yaşındaki kızı ve karısıyla sakin bir yaşam sürmektedir. Sam, zamanında Max’ı beraat ettirebilecek bir delili, cahilliğini fırsat bildiği müvekkilinden saklamıştır. Şimdi eskisi kadar cahil olmayan Max, intikam için kasabaya gelir ve ağlarını Sam’in hayat dolu kızı Danielle’in etrafında örmeye başlar. Unutulmaz sahneleri, birbirinden ünlü oyuncularının eşsiz performanslarıyla izlemekten büyük keyif alacağınız psikolojik bir gerilim. Martin Scorsese’ın yönetmenliğini yaptığı filmin görsellerine buradan ulaşabilirsiniz.

kapanmayan_dosya

5. Kapanmayan Dosya (JFK) – 1991

Kennedy Ailesi’nin başına gelenlerin ardında kimler vardı? Yaşananlar birer tesadüf müydü, yoksa sistematik bir planın parçası mıydı? Oliver Stone’dan ABD iç siyasetine ve bir döneme damgasını vurmuş Kennedy Ailesi’ne yönelik çarpıcı bir araştırma. New Orleans başsavcısı Jim Garrison kendisini Başkan John F. Kennedy suikastı araştırması içinde bulur. FBI’dan gelen resmi açıklamayı kuşkulu bulan Garrison, suikastı araştırdıkça şüphelerinde haklı olduğunu anlayacaktır. Filmle ilgili ayrıntılara buradan ulaşabilirsiniz.

buyuk_dava

6. Büyük Dava (Class Action), 1991, Dram – ABD

Yönetmenliğini Michael Apted’in yaptığı 1991 ABD yapımı olan filmde, Kaybetmiş insanların hakkını arayan, dahi ve ünlü bir sivil toplum hakları savunucusu olan Jedediah Tucker Ward ile Mary Elizabeth Mastrantonio (kızı) bir davada karşı karşıya gelir. Hatalı olması muhtemel bir otomobil tasarımının milyon dolarlık davası, aralarındaki rekabete bir mahkeme salonunun tanık olmasına araç olacaktır. Bu noktada paradan çok daha fazlası söz konusudur. Filmin görsellerine buradan ulaşabilirsiniz.

baskasinin_parasi

7. Başkalarının Parası (Other People’s Money) – 1991

ABD yapımı komedi türünde olan bu filmin yönetmeni Norman Jewison’dur. Batmakta olan kurumların üstüne konan bir şirket avcısı, bu sefer gözünü bir aile şirketine diker. Şirketin sahibi, bu durum üzerine avukat olan kızından yardım ister. Ancak şirket avcısı genç kadını görür görmez çarpılır. Şimdi, ustaca manevralarla hem şirketi devralacak hem de genç kadının kalbini kazanacaktır. Filmin görsellerine buradan ulaşabilirsiniz.

birkac_iyi_adam

8. Birkaç İyi Adam (A Few Good Men) – 1992

Rob Reiner’in yönetmen koltuğunda oturduğu ABD yapımı gerilim tarzı bir filmdir. Donanma avukatı Daniel Kaffee oldukça rahat kişiliği ve henüz hiçbir davaya çıkmamış olması ile tanınmıştır. Küba sınırında askeri birlik içerisinde erlerden biri öldürülene kadar. Durumu kabullenmek zorunda kalan Kaffee’nin yapabileceği tek şey diğer avukatla beraber Küba sınırındaki birliğe gidip yaşanan her şeyi tanıklardan yerinde öğrenmektir. Ancak karşılarındaki en büyük sorun, erin ölümüne neden olduğu iddia edilen kırmızı kod emrini veren Albay Nathan R. Jessup’tır ve albay birliğin komutanıdır. Filmin görsellerine buradan ulaşabilirsiniz.

40-kuzenvinny

9. Kuzenim Vinny (My Cousin Vinny) – 1992

Film, sinema afişlerinden birindeki tanıtım sloganında yazdığı gibi “Bir deneme yanılma komedisi!”dir. Kaliforniya’da kazandıkları üniversiteye başlamak üzere yola çıkan iki gencin otomobilleriyle Alabama eyaletinin küçük bir kasabasından geçerlerken işlemedikleri bir cinayetle suçlanarak tutuklanmaları ve New York’tan akrabaları olan bir avukatın (Joe Pesci) nişanlısıyla (Marisa Tomei) birlikte kasabaya gelerek mahkemede savunmalarını üstlenmesi anlatılmaktadır. Ne var ki bu akraba hukuk fakültesini güç bela bitirmiş, altı yıldır baroya kabul edilebilmek için sınavlara girip çıkan (lisansını alıp almadığı bile açık değildir) bir acemidir. Filmin görsellerine buradan ulaşabilirsiniz.

Kaçak

10. Kaçak (The Fugitive) – 1993

Chicago Memorial Hastanesi’nde saygıdeğer bir cerrah olan Doktor Richard Kimble (Harrison Ford), Chicago şehrinin ABD başkanı George W. Bush kadar zeki! polisleri tarafından karısını öldürmekle suçlanmaktadır. Dr. Kimble bunu reddetmekte, karısını tek kollu bir adamın öldürdüğünü söylemektedir, fakat deliller aleyhinedir.Mahkemeye çıkarılan Dr. Kimble suçlu bulunur ve zehirli iğneyle öldürülmesine karar verir. Dr. Kimble öldürüleceği yere nakli sırasında onunla beraber nakledilen diğer mahkumların kaçış entrikaları sayesinde kurtulur ve kaçar. Kimble’ın hedefi karısını öldürdüğünü söylediği tek kollu adamı bulmaktır. Ancak Kimble’ın işi kolay değildir; çünkü peşinde fazlasıyla inatçı bir dedektif olan Samuel “Sam” Gerard vardır. Kimble hem tek kollu adamı bulup cinayeti onun işlediğini kanıtlamak hem de bu süre zarfında dedektif Gerard’a yakalanmamak zorundadır. Yönetmenliğini Andrew Davis in üstlendiği filmin görsellerine buradan ulaşabilirsiniz.