Hukuk Gündemi 2021/38

20-26 Eylül 2021 haftasında hukuk dünyasının öne çıkan gelişmelerini derledik. Geçen haftaya Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün ziyaretleri ve yaptığı açıklamalar damgasını vurdu.

#20Eylül Pazartesi

Bursa’da düzenlenen Adalet Bölge Toplantısı’nda katılan Bakan Gül: Makul sürede adil kararı veren bir yargısal işleyiş, milletimizin yargıdan temel beklentisidir. Bu konuda bugüne dek çok önemli yol ve mesafe kat ettik. Önemli reformlar yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. Şunu da biliyoruz ki her reform iyi ve doğru uygulamalarla hayat bulur ancak.

Bursa’da Adalet Bölge Değerlendirme Toplantısı sonrası Bursa Bölge İdare Mahkemesi’ni ziyaret eden Adalet Bakanı Gül, “Adliyeye girildiğinde vatandaşla, vatandaşın temsilcisi avukatla olan diyaloglar hem mahkemelerde hem de kalemlerde çok önemli. Anneniz, babanız adliyeye yolu düştüğünde nasıl davranılmasını isterseniz siz de her gelen kişiye anneniz, babanız, kardeşinizmiş gibi davranın.” açıklamalarında bulundu.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Bursa Barosunu ziyaret etti. Bursa Barosu Başkanı Av. Gürkan Altun, Bakan Gül’e Bursa adliyeleri çalışma koşullarıyla ilgili sorunları aktardı.

#21Eylül Salı

Adalet Bakanlığı tarafından uygulanan İnsan Hakları Eylem Planında yer alan amaç ve hedefler doğrultusunda “Hükümlü ve Tutuklulara Yakınlarının Ölümü veya Hastalığı Nedeniyle Verilebilecek Mazeret İzinlerine Dair Yönetmelikte” değişiklik yapıldı. 

#22Eylül Çarşamba

Türkiye Gaziler ve Şehitler Vakfı Genel Merkezi’ni ziyaret eden Adalet Bakanı Abdulhamit Gül: Terör örgütleri, teröristler bir kişi bile kalmayıncaya kadar onları o kazdıkları çukurlara, onları bulundukları inlerde bulacağız, gömeceğiz ve Türkiye’ye asla el uzatamayacaklar. Allah’ın izni ile terör örgütlerini de onları maşa olarak kullanan ağa babalarını da Türkiye dize getirebilecek güçtedir. Çünkü milletimiz 84 milyon omuz omuzadır et ile kemik gibi beraberiz.  Çanakkale’de nasıl berabersek bugünde aynı birlikteliği sürdürüyoruz. Kimse bizi ayıramaz.

İzmir Barosu, Sosyal Medya Yasa Düzenlemeleri ve İfade Özgürlüğü konulu çevrim içi etkinlik düzenledi. Canlı yayının moderatörlüğünü yürüten İzmir Barosu Yönetim Kurulu üyesi Av. Ayşe Kaymak, “Türkiye, ifade özgürlüğü konusunda ne yazık ki dünyanın en geri ülkeleri noktasına gelmiş durumda. Biz biliyoruz ki ifade özgürlüğünün olmadığı yerde, diğer bütün haklar da büyük tehdit altında” ifadelerini kullandı.

#23Eylül Perşembe

Anayasa Mahkemesinin Temel Haklar Alanındaki Kararlarının Etkili Şekilde Uygulanmasının Desteklenmesi Projesinin açılış konferansında konuşan Abdulhamit Gül, “Türkiye, devleti, özgürlükleri daraltan bir aygıt olarak değil, özgürlükleri koruyan, yaşatan ve geliştiren bir temel zemin olarak gören bir anlayışla Cumhuriyetin ikinci yüzyılına yürümektedir. Amacımız, bu temel çerçevenin daha da güçlenmesidir.” ifadelerini kullandı.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Siirt Barosunun yeni binasınının açılış törenine katıldı.

#24Eylül Cuma

Anayasa Mahkemesinin Temel Haklar Alanındaki Kararlarının Etkili Şekilde Uygulanmasının Desteklenmesi”projesinin açılışında konuşan Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan: Bireysel başvuru kurumunun nihai amacı, bireysel başvuru sonucu verilen kararların etkili bir şekilde uygulanması suretiyle yeni ihlallerin önlenmesidir. Bataklık metaforunu kullanacak olursak bireysel başvurunun hedefi tek tek sivrisinekleri yok etmek değil onları üreten bataklığı kurutmaktır.

Anayasa Mahkemesinin Temel Haklar Alanındaki Kararlarının Etkili Şekilde Uygulanmasının Desteklenmesi”projesinin açılışında konuşan Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan: Bireysel başvuru kurumunun nihai amacı, bireysel başvuru sonucu verilen kararların etkili bir şekilde uygulanması suretiyle yeni ihlallerin önlenmesidir. Bataklık metaforunu kullanacak olursak bireysel başvurunun hedefi tek tek sivrisinekleri yok etmek değil onları üreten bataklığı kurutmaktır.

Hâkimler ve Savcılar Kurulu İkinci Dairesi, Adli ve İdari Yargı 2021 Yılı Ağustos dönemine ilişkin “derece terfi, itibari terfi, birinci sınıfa ayrılma, birinci sınıf olma ve puan inceleme” sonuçlarını açıkladı.

Edirne’de düzenlenen Mağdur Odaklı Adalet Buluşmaları toplantısına katılan Adalet Bakanı Gül: Çocuklar boşanma sırasında veya sonrasında sürecin en masum bir o kadarda kırılgan ve örselenen tarafıdır. Ayrılmış çiftler arasında anne baba arasında kalan çocukların maruz kaldığı o acı tabloların son bulmasını sağlayacağız.

Edirne Adliyesinde adalet teşkilatı personeliyle bir araya gelen Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Vatandaşlar kararlarda kürsüde hakim ve savcıyı görüyor ancak bir mahkemenin yükünü çeken mübaşiri, zabıt katibi, müdürü, adliyenin temel unsuru avukatı ile hakim ve savcının tüm çalışanlarla bir bütündür. Türk milleti adına yapılan yargılamalar, adalet hizmetlerinde personelin özverili, fedakarca çalışması sonucu oluşuyor.” açıklamalarında bulundu.

Ankara Valiliği İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından düzenlenen  “İnsan Ticareti İle Mücadele” eğitimi, 24 Eylül 2021 Cuma günü Ankara Barosu Eğitim Merkezinde gerçekleştirildi. Eğitime Ankara  Barosu Mülteci Hakları Merkezi ve CMK Merkezi avukatları katıldı.

Türkiye Barolar Birliği, ana faydalanıcısı olduğu, Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi ortak projesi olan “Baroların ve Avukatların Avrupa İnsan Hakları Standartları Konusunda Kapasitelerinin Artırılması Projesi” kapsamında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne görevlendirmeler gerçekleştirini duyurdu.