Konferans: Amerika’da İslam Hukuku Uygulamalarına İlişkin Gözlemler

Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde 23 Aralık 2015 tarihinde Amerika’da İslam Hukuku Uygulamalarına İlişkin Gözlemler konulu bir konferans gerçekleştirilecek.

Prof. Dr. Yusuf Ziya Kavakçı’nın konuşmacı olarak katılacağı konferans Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Amfi 2’de saat 13.30’da başlayacak.

Katılımın herkese açık ve ücretsiz olduğu konferansı kaçırmamak için Facebook etkinliğimiz üzerinden takibe alabilirsiniz.

Prof. Dr. Yusuf Ziya Kavakçı Kimdir?

1938 doğumlu olan Kavakçı, küçük yaşta aldığı Kur’an-ı Kerim ve Tecvid, Kıraat, Arapça, Tefsir, Hadis, Fıkıh gibi İslami ilimler eğitiminin ardından vaiz ve müftülük sınavlarını başarıyla geçti.

İstanbul’un Fatih ve Beyoğlu bölgelerinde müezzin, imam ve vaiz olarak görev yapan Kavakçı, lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Yüksek İslam Enstitüsü’nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih bölümünde doktorasını yapan Kavakçı, İstanbul Üniversitesi İslam Araştırmaları Enstitüsü ve Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde Tefsir, Hadis, Fıkıh gibi bölüm başkanlıkları görevlerini üstlendi.

1980 yılında profesör unvanına sahip olan Yusuf Ziya Kavakçı, Philadelphia ve Cambridge üniversitelerinde misafir öğretim üyesi olarak da çalıştı. Kavakçı aynı zamanda 1988 yılında Amerika’nın Texas eyaletinde uzun yıllar din görevlisi ve islami ilimler hocası olarak görev yaptı.

Eemekli öğretim üyesi olarak İstanbul ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültelerinin İngilizce İlahiyat bölümlerinde dersler veren Prof. Dr. Yusuf Ziya Kavakçı’ın çok sayıda Türkçe kitabı ile İslam hukukuna dair İngilizce eserleri bulunuyor.

Okuma önerisi:  Ceza Hukuku Alanındaki Kurgusal Dava Sunumu