Poyrazköy Davası’nda Hamzaçebi için Soruşturma Talebi

Poyrazköy Davası’na bakan ancak daha sonra kapatılan İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nin eski üye hakimi Mehmet Hamzaçebi hakkında başlatılan inceleme kapsamında emekli Binbaşı Levent Bektaş’ın avukatı Hüseyin Ersöz’ün müşteki sıfatıyla ifadesi alındı.

Hamzaçebi için İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nin asıl başkanı izinli olduğu tarihte başkanlık sıfatıyla Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’ne gönderdiği yazıdan dolayı Avukat Hüseyin Ersöz tarafından hakkında soruşturma açılması talebinde bulunulmuştu. Söz konusu talebi değerlendiren HSYK, 3. Dairesi, HYSK Başmüfettişi İsmail Kırışık ve HSYK Müfettişi Nuri Yiğit’i Hamzaçebi hakkında inceleme yapılması için görevlendirdi.

HYSK Başmüfettişi İsmail Kırışık ve HSYK Müfettişi Nuri Yiğit’e Anadolu Adalet Sarayı’nda müşteki sıfatıyla ifade veren avukat Hüseyin Ersöz, müvekkili Bektaş adına şikayetçi olduğunu ifade etti.

“Hamzaçebi’ye görevden el çektirilsin”

Hakim Mehmet Hamzaçebi’nin 7 Aralık 2012 tarihinde Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’ne gönderdiği yazıda sanıklar, avukatları ve bilirkişilere yönelik hakaret ettiğini ve kendilerine suçlamalarda bulunduğunu dile getiren Ersöz, söz konusu yazıdaki bilgilerin gerçek dışı ve yalan olduğunu söyledi. Kendilerine iftira attığı gerekçesiyle Hamzaçebi hakkında soruşturma başlatılması ve bu süreçte de görevden el çektirilmesi talebinde bulunan Ersöz’ün ifadesini alan HYSK Başmüfettişi İsmail Kırışık ve HSYK Müfettişi Nuri Yiğit yapacakları inceleme sonucunu raporlaştırarak HSYK 3. Dairesi’ne sunacaklar.