TBB’den 2022’de Stajyer Avukatlara İki Düzenleme

Türkiye Barolar Birliği (TBB), stajyer avukatlara ödenen staj kredisi tutarının aylık 750 TL’den 1.050 TL’ye yükseltildiğini duyurdu. Yeni kredi tutarı 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren geçerli olacak.

TBB’nin Twitter’dan konuyla ilgili yaptığı paylaşımla ilgili bir kullanıcı söz konusu tutarın yeterli olmadığı yorumunda bulunurken “ilk çıkarılış amacına uygun olarak baro pulları gelirleri karşılıksız olarak stajyerlere verilmeli, devamında acilen kanunda düzenleme yapılması için aksiyon alınıp zaten fiiliyatta çalışan stajyerlerin önü açılmalı” değerlendirmesinde bulundu.

Evli ve çocuklu stajyerlerin de varlığına dikkat çekilen bazı yorumlarda staj kredisinin asgari ücret kadar olması gerektiği dile getirilirken, “staj süresince maaş hakkı” vurgusu yapıld. Bir kullanıcı da tivitinde “Bana staj kredisi verme stajyer avukatlar için asgari ücret tutarı belirle.” ifadelerine yer verdi.

TBB, stajyer avukatlara yönelik yeni yılda bir düzenlemeye daha gitti. Buna göre Stajyer Avukat Kimlik Kartları için stajyer avukatlardan herhangi bir ücret alınmayacak. Haberle ilgili Twitter paylaşımına kimlik kartları için daha önce 20 TL ücret alındığının hatırlatıldığı kullanıcı yorumlarında 100 TL’lik damga vergisiyle ruhsat alırken ödenen ücretlerinin de alınmaması gerektiği vurgusunda bulunuldu. Staj başlangıcı için alınan kayıt ücretinin de kaldırılması gerektiğini dile getiren kullanıcıların büyük çoğunluğunun söz konusu ücretin kendilerinden tahsil edildiğinin farkında olmadıkları yönünde paylaşımları da dikkat çekti.