11. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali Başlıyor

Bu yıl Herkes için Çevre Adaleti temasıyla gerçekleştirilen 11. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivalinin açılış töreni, 25 Kasım 2021 Perşembe günü saat 19.00’da Şişli Belediyesi Nazım Hikmet Kültür Evi’nde, Sayın Pınar Altuğ Atacan ve Sayın Hakan Bilgin’in sunumları eşliğinde gerçekleştirilecek.

Törene; jüri üyeleri ile destekçiler katılacak ve onur ödülleri sahiplerine takdim edilecek. Festival açılış töreni aynı zamanda festivalin YouTube kanalından canlı olarak da yayımlanacak.

Açılış töreninde, tüm direnen Afgan kadınları ve sinemacıları adına Afganlı yönetmen Sahraa Karimi‘ye Onur Ödülü verilecek.

Açılış töreninde, Sinema Onur Ödülü Reis Çelik‘e takdim edilecek.

Açılış töreninde, Akademik Onur Ödülü Sargun Ali Tont‘a takdim edilecek.

Açılış töreninde, Sinemaya Katkı Ödülü Hülya Uçansu‘ya takdim edilecek.

Açılış töreninde festival filmlerinin tanıtımları ve akademik programın ayrıntılarının ardından Çinli yönetmen Cao Jinling‘in yönettiği “Anima” filmi seyirciyle buluşacak.

11. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali akademik programı; 26 Kasım 2021 Cuma günü saat 09.00’da İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde, Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali Başkanı Prof. Dr. Adem Sözüer, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Ekmekçi ve İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak’ın açılış konuşmalarıyla başlayacak.

Katılımcılar bu yıl, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde uzaktan ve yüz yüze 18 oturum eşliğinde ağırlanacak.

On birincisi düzenlenen “Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali”nde her yıl olduğu gibi bu yıl da, “Adalet” teması ile dünyanın dört bir yanından filmler bir araya getiriliyor. Bu filmleri oluşturanları izleyici ile buluşturarak; sosyo-kültürel hayatın zenginleştirilmesine, sinema sanatının farklı kültürlerle tanışmasına aracılık ediliyor.

Konuyla ilgili festival başkanı Prof. Dr. Adem Sözüer : “Film festivalinde film programının yanı sıra çeşitli ülkelerden akademisyenlerin katılımıyla geniş bir akademik program gerçekleşecek. 11. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nin akademik programı, 26 Kasım Açılış – 02 Aralık Ödül Töreni kurgu aralıklarında “Herkes İçin Çevre Adaleti” temasıyla hibrit yöntemle düzenlenecek.” dedi.

Festivalin 11 yıldır “darbelerle yüzleşme”, “suça sürüklenen çocuklar”, “kadına yönelik şiddet”, “mülteci” gibi alanlardaki adalet sorunlarını gündeme taşıdığını dile getiren Sözüer, dünyanın iklim krizinin yarattığı önemli sorunlarla karşı karşıya kaldığını ve sorunlardan kaynaklanan etkilerin insanlar, hayvanlar, toprak, hava üzerinde görüldüğünü belirterek, bu yıl “Herkes için Çevre Adaleti” temasını seçtiklerini anlattı.

Sözüer, festivalin temel özelliğini “sinema ve bilim dünyasını bir araya getirmek” şeklinde açıklarken, akademik programa ilişkin şu bilgileri verdi:

“Sinema bölümünde adaletle ilgili filmler gösterime girerken, akademik bölümde ise o yılın konusuyla ilgili tartışmalar yapılıyor. Bu yıl konumuz ‘Herkes İçin Çevre Adaleti’ olduğu için akademik programda çevre hukuku, çevrenin korunmasıyla ilgili hemen her konuya adalet perspektifinden bakan tartışmalara yer veriyoruz. Anayasalarda, uluslararası insan hakları belgelerinde çevre hakkı nasıl düzenlenmiş? Çevre hakkı hayata geçebiliyor mu? Çevreyi bir hak süjesi olarak görebilir miyiz? Adil bir dünyada çevrenin de hakkı diyebilir miyiz? Bunları masaya yatıracağız ve çevreyi bir hak süjesi yapma yolunda nasıl adımlar atabileceğimizi tartışacağız.”

Çevrenin korunması bakımından devletlerin önemli sorumluluk ve yükümlülükleri olduğuna işaret eden Sözüer, şunları anlattı:

“Paris İklim Anlaşması, Glasgow’daki son toplantı bunlara örnek olabilir, ancak bu toplantılarda yapılanlar gerçekten dünyamızdaki iklim krizini ve sorunları çözebilecek mi? Devletlerin çok ağır sorunları var ve devletler ikilem içerisinde; ‘Hem sürdürülebilir bir gelişme, büyüme sağlamalıyız hem de çevreyi korumalıyız.’ Bu denge bakımından büyük tartışma var. Sanayileşmiş ülkeler zenginleşmişler, arkadan gelen ülkeler ‘Siz dünyayı kirlettiniz, zengin oldunuz, bize de dünyamız temiz olmalı, siz fazla büyümeyin diyorsunuz.’ diyor. Günlük hayatımızı hiç değiştirmeden hiçbir şeyden vazgeçmeden dünyadaki çevre sorunları çözülebilir mi? Temel soru burada; nelerden vazgeçmeliyiz? Bunun üzerinde duracağız. Belki de çok şeyden vazgeçmeliyiz. Biz vazgeçmezsek, gelecek nesillere yaşanılabilir bir dünya kalmayacak. Bu nedenle devletler, siyasetçiler, sivil toplum acil olarak ‘Bu böyle gitmez? Nasıl sürdürülebilir?’ sorusuna çok ciddi cevap vermeli. Bu hayatı, bu kadar tüketerek, böyle üreterek sürdüremeyeceğimiz ortaya çıktı çünkü dünyada kaynaklar sınırlı. Bunların yarattığı adalet problemlerini masaya yatıracağız.”

Okuma önerisi:  6. Uluslararası SUÇ ve CEZA Film Festivali

Programda ele alınacak konular

Prof. Dr. Adem Sözüer, çevrenin korunması için ekonomi başta olmak üzere birçok politikanın gözden geçirilmesi gerektiğine işaret ederek, şu görüşleri dile getirdi:

“Çevreye karşı öyle saldırılar var ki bunların da ceza hukuku yoluyla korunması şart. Türk Ceza Hukuku Reformu’nda çevre, özel korunması gereken bir değer olarak kabul edilmiştir. Havayı, toprağı, suyu kasten kirletmeye çok ciddi cezalar getirilmiştir. Özellikle ülkemizde çok sık tartışma konusu olan gürültü meselesi var. Gürültü de özel olarak belli bir düzeye geldiği zaman cezalandırılan bir davranıştır. Çevreye yönelik her kirletici davranış, her zaman suç olmayabilir ama bunun yanında kabahat dediğimiz idari para cezaları da olabilir.”

Kanunlarda çevreyi korumaya yönelik çok ağır yaptırımlar bulunduğunu belirten Sözüer, “Ormanlar bazen kasten bazen dikkatsizlikle yakılıyor. En küçük ağacı kesmenin bile ülkemizde çok ciddi cezaları var. Ormanları yakmak, hele bu örgüt suçu olursa, müebbet hapse kadar varan cezaları var. Ormanlarımızı korumak için Anayasa’ya özel bir düzenleme koymuşuz, bu suçları affetmeyelim diye. Maalesef ülkemizde çevrenin korunmasına ilişkin ciddi yaptırımlar olmasına rağmen bunlar hayata geçmiyor.” ifadelerini kullandı.

Sözüer, çevreye karşı işlenen suçların sadece bireysel olmadığını, örgütsel suçların da bulunduğunu kaydederek, “Sadece terör amaçlı suçlar da değil. İllegal çöp ticareti gibi çevreye yönelik pek çok suç aynı zamanda organize suçluluk şeklinde işlenmektedir. Bunlara karşı da kanunlarımızda ciddi yaptırımlar var. ‘Herkes İçin Çevre Adaleti’ programımızda bu konular da tartışılacak.” dedi.

Filmler 26 Kasım’da gösterime giriyor

Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali Başkanı Prof. Dr. Adem Sözüer, 25 Kasım’daki festival açılışının Çinli yönetmen Cao Jinling’in yönettiği “Anima” filmiyle yapılacağını dile getirerek, festivaldeki toplam 43 uzun ve kısa metrajlı film ve belgeselin 26 Kasım’dan itibaren Kadıköy Sineması ve Beyoğlu Atlas 1948’de gösterileceğini bildirdi.

Festival kapsamında “Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması” ve “Altın Terazi Kısa Metraj Film Yarışması”nın yapıldığını hatırlatan Sözüer, “Gösterim programlarımıza gençlerden çok ilgi var. Bu nedenle gençlerin de katıldığı bir jüri oluşturduk. Yarışma jürilerimizin yanı sıra üniversite öğrencilerimizden bir öğrenci jürimiz de var.” dedi.

Sözüer, VisionIST Endüstri Günleri’nde sinema sektörüne ilişkin seminerler düzenleneceğini belirterek, “Akademik Onur Ödülü”nün Sargun Ali Tont’a, “Sinema Onur Ödülü”nün Reis Çelik’e ve “Sinemaya Katkı Ödülü”nün Hülya Uçansu’ya verileceğini bildirdi.

Festival Başkanı Adem Sözüer, şöyle devam etti:

“Bu yıl Türkiye’de ve dünyada ses getiren Afgan yönetmen Sahra Karimi daha önce de bir kez konuğumuz olmuştu. Bu yıl Sahra Karimi’ye de Afgan kadınların Afganistan’daki direnişine yaptığı katkı nedeniyle bir onur ödül veriyoruz. Karimi’nin oradaki çatışma ortamından son anda büyük bir tehlike altındayken Afganistan’dan çıkıp başka bir ülkeye gitmesini filmlere konu olacak bir öyküsü var. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin katkılarını unutmamamız lazım. Sahra Karimi gerçekten sadece sinemacılığıyla değil, Afgan kadınları, kadın hakları ve insan hakları direnişinde gösterdiği katkılar için bu sene ödüle layık görüldü.”

Herkese açık akademik programın İstanbul Üniversitesi Doktora Salonu’nda düzenleneceğini bildiren Sözüer, “Tüm İstanbulluları, tüm adalet yolcularını, sinema, sanat ve bilim şenliğine davet ediyoruz.” diye konuştu.

11. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali 26 Kasım-2 Aralık’ta düzenlenecek.

Gösterimleri, Beyoğlu Atlas 1948 ve Kadıköy Sineması’nda yapılacak festival filmlerinin biletleri, Biletix üzerinden satışa sunuldu. Filmlerin gündüz gösterim ücreti 5 lira, 19.00 ve 21.15 gösterim ücreti 10 lira olarak belirlenirken, tüm gösterimler için öğrenci bilet ücreti 5 lira olacak.

Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali Akademik Programı

26 KASIM – 2 ARALIK 2021

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ DOKTORA SALONU

BİRİNCİ GÜN 26.11.2021 CUMA

KAYIT 08.00-09.00

AÇILIŞ KONUŞMALARI 

09.00 – 09.20

Prof. Dr. Adem Sözüer

Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali Başkanı

Prof. Dr. Ömer Ekmekçi

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı

Prof. Dr. Mahmut Ak

İstanbul Üniversitesi Rektörü 

AÇILIŞ KONFERANSI

09.20 – 09.50

Sargun Ali Tont – USCFF 2021 Akademik Onur Ödül Sahibi

Ekolojik Açıdan Suç Değerlendirmesi

Okuma önerisi:  12. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali'nde Ödüller Sahiplerini Buldu

Ara/Break 09.50 – 10.00

1.OTURUM 10.00-11.20

Yönetici: Faruk Kerem Giray

– Agnes Michelot (Uzaktan) –  Çevre Hukukunda Tek Sağlık

– Volkan Aslan (Yüz Yüze) – 1982 Anayasası ve Çevrenin Korunması: Karşılaştırmalı Örnekler Işığında Bir Değişiklik Önerisi

– Almas Jiwani (Yüz Yüze) – İnsan Hakları ve Çevre Hukuku İlişkisi

Ara 11.20 – 11.30

ÖDÜL TAKDİM TÖRENİ

11.30 – 11.40

Ceza Hukuku Reformuna Üstün Katkı ve İnsan Hakları Ödülü

Ödül Sunumu: Almas Jiwani – BM Kanada Ulusal Kadın Hakları Komitesi/ Almas Jiwani Vakfı

Ödül Sahibi: Adem Sözüer – İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Anabilim Dalı ve Ceza Hukuku ve Kriminoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi

2.OTURUM 11.40 – 13.00

Yönetici: Adem Sözüer

– Ali İhsan Öztekin (Uzaktan) – Gelecek Nesillere Yönelik Çevreyi Korumaya İlişkin Yasal Düzenleme

– Ziya Koç (Uzaktan) – İklim Değişikliğinin Ceza Adaleti Sistemi Üzerindeki Olası Etkileri

– Cüneyt Yüksel (Uzaktan) – İklim Kriziyle Mücadelede Uluslararası Hukukun Dünü, Bugünü ve Yarını/

Ara 13.00 – 14.00

3.OTURUM 14.00-15.20

Yönetici: Mahmut Koca

– Derya Tekin (Yüz Yüze) – Yeşil Kriminolojinin Doğuşu ve Yükselişi

– Muammer Ketizmen /Arzu Balan (Uzaktan)  – Çevreye Karşı İşlenen Suçlarda Korunan Hukuki Değere Yeşil Kriminoloji Perspektifinden Bakış

– Tülay Kitapçıoğlu Yüksel (Yüz Yüze) – Çevreye Karşı Suçların Faillik Alanının Sınıflandırılması

Ara 15.20-15.30

4.OTURUM 15.30-16.30

Yönetici: Murat Önok

– Raquella Thaman (Uzaktan) – İnsan Hakları Suya Karşı Kırılgan Grupları Nasıl Korur? Küresel Bir sorunun Kaliforniya Örneği Çalışması

– Sevi Bakım (Yüz Yüze) – Su Hakkı ve Su Hakkının İhlali Olarak Nitelendirilebilecek Fiillerin Türk Ceza Hukuku Açısından Değerlendirilmesi

İKİNCİ GÜN– 27.11.2021 CUMARTESİ

5.OTURUM 09.00 – 10.20

Yönetici: İbrahim Kaya

– Nadezhda Zaslavskaya (Uzaktan) – Rusya’da Çevre Yönetiminin Güncel Hukuki Sorunları

– Rumeysa Partalcı (Uzaktan) – İklim Değişikliğine İlişkin Uluslararası Sözleşmelerin Gelişimi

– Marc Thommen (Yüz Yüze) – Küresel İklim için Bilgi Uçurma

Ara 10.20 – 10.30

6.OTURUM 10.30 – 11.50

Yönetici: Mehmet Maden

– Nataly Gutorova (Yüz Yüze) –  Gıda Güvenliği ve Ceza Hukuku

– Erdal Yerdelen/ Burak Taş (Uzaktan) – Gıda Güvenliği Kapsamında Gıda Dolandırıcılığı

– Hatice Kırantepe (Yüz Yüze) – COVID-19 Salgını Sürecinde Küresel Gıda Güvenliğine Yönelik Farklı Yaklaşımların Bir İncelemesi

Ara 11.50 – 12.00

7.OTURUM 12.00 – 13.00

Yönetici: Zafer İçer

– Erkan Sarıtaş (Yüz Yüze) – Biyogüvenlik Kanununa Aykırı Olarak GDO’lu Ürünlerin İthali, İmali veya Çevreye Serbest Bırakılması Suçu (5977 s.K. m.15/1)

– Havva Begüm Tokgöz (Yüz Yüze) – Biyogüvenlik Kanununa Uygun Şekilde Elde Edilen GDO’lar ve Ürünlerinden Doğan Cezai Sorumluluk

ÜÇÜNCÜ GÜN 28.11.2021 PAZAR

8.OTURUM 09.30-10.50

Yönetici: M. Buhari Çetinkaya

– Hazal Algan Canseven (Yüz Yüze) – Sağlıklı Çevrede Yaşama Hakkı Bağlamında Öneryıldız v. Türkiye Başvurusunun Değerlendirilmesi

– Emre Yılmaz/ Nisa Nur Sevinç (Yüz Yüze) – İklim Adaleti ve Nesiller Arası Ayrımcılık Kavramlarının Birlikte Değerlendirilmesi

– Özgür Özdemir (Yüz Yüze) – Pozitif ve Negatif Yükümlülükler Bağlamında İklim Krizi’nin Yaşam Hakkına Etkileri

Ara 10.50-11.00

ÇEVRE CEZA HUKUKU FORUMU

11.00- 13.00

Yöneticiler: Krisztina Karsai/ Liane Wörner

Sunumlar:

ILSA-Uluslararası Hukuk Kulübü

– Beyza Erdemir/ Dilara Can/ Ecem Kuş/ Eylül Atasoy

Ceza Adaleti ve Kriminoloji Hukuk Kulübü

– Ali Emre Sandıkçı/ Sena Güneş/ Kemal Can Aydın/ Nur Beril Nalbantoğlu

Danışmanlar: M. Buhari Çetinkaya/ Eren Sözüer/ Yağmur Altay

DÖRDÜNCÜ GÜN 29.11.2021 PAZARTESİ

9.OTURUM 09.00 – 10.40

Yönetici: Cemil Kaya

– Çağla Tansuğ (Uzaktan) – Atık Yönetiminde İdarenin Rolü

– Süheyla Suzan Gökalp Alıca (Yüz Yüze) – Çevrenin Korunmasında İdarenin Denetim Yetki ve Sorumluluğu

– Altan Rençber/ Şerif Emre Gökçay (Uzaktan) – Küresel İklim Değişikliği İle Mücadelede Vergiler

– Ramazan Arıtürk (Yüz Yüze) – Bölgesel Risk Haritası ve Ceza Hukuku ile Vergi Hukuku İşbirliğinde Çevresel Koruma

Okuma önerisi:  Bozdağ: Yeni Anayasa, Türk Milletinin Ortak İhtiyacıdır

Ara 10.40-10.50

10.OTURUM 10.50 – 12.10

Yönetici: Ali Kemal Yıldız

– Pınar Memiş Kartal (Uzaktan) – 5237 sayılı TCK.m.183 Gürültüye Neden Olma Suçu

– Gökhan Ölmez (Uzaktan) – Gürültüye Neden Olma Suçunda Kastın Kapsamı ve Hata Hükümlerinin Uygulanması

– Elif Naz Arıkan (Yüz Yüze) – İnsan Haklarında Antroposentrik Yaklaşımlardan Ekolojik Yaklaşımlara Yolculuk: Çevreye İlişkin Taleplere Yönelik Değişen Algılar ve Bu Değişimlerin Gürültü Kirliliği Vakaları Üzerindeki Olası Etkileri

BEŞİNCİ GÜN 30.11.2021 SALI

11.OTURUM 09.00-10.20

Yönetici: Kerim Çakır

– Faruk Yasin Turinay (Yüz Yüze) – Kültürel Çevrenin Ceza Hukuku Yoluyla Korunması Bakımından Kültür ve Tabiat Varlıklarını Yurt Dışına Çıkarma Suçu

– Özge Apiş (Uzaktan) – ÇED Raporlarının Ceza Hukuku Bakımından Niteliği ve Gerçeğe Aykırı ÇED Raporu Düzenlenmesinden Kaynaklanan Cezai Sorumluluk

– Ali Tanju Sarıgül (Uzaktan) – Çevreye Karşı İşlenen Suçlar Bakımından Tüzel Kişilerin Ceza Sorumluluğuna İlişkin Bir Değerlendirme

Ara 10.20 – 10.30

12.OTURUM 10.30-11.30

Yönetici:  Rahime Erbaş

– Melek Yaşar (Uzaktan) – Anayasal Düzenlemeler ve 6831 Sayılı Kanun’daki İlgili Suç Tipleri Bağlamında Orman Yangınlarına İlişkin Bir Değerlendirme

– Yiğit Yeniyetişme (Yüz Yüze) – Paris Anlaşmasının Kilit Noktası Ormanların Türk Ceza Hukuku Çerçevesinde Korunması

Ara 11.30-11.40

13.OTURUM 11.40-13.00

Yönetici: Sertaç Işıka

– Erdem İzzet Külçür (Uzaktan) – Sahipli ve Sahipsiz Hayvanların Korunması Açısından Hukuki Değerin Tespiti Meselesi

– Nureddin Bozalan (Uzaktan) – 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ile 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Üzerinde Bir İnceleme

– Sena İspirli (Yüz Yüze) – Suçun Bir Nedeni Olarak: “Çevre”

ALTINCI GÜN 01.12.2021 ÇARŞAMBA

14.OTURUM 09.00-10.20

Yönetici: Tuba Kelep Pekmez

– Kenan Evren Yaşar (Yüz Yüze) – Çevre Ceza Hukuku Açısından Zararın Azaltılması Prensibi ve Buna Bağlanan Sonuçlar: Avrupa Birliği Güncel Düzenlemelerinin Değerlendirilmesi

– Fatih Yurtlu/Zeynep Esra Tarakçıoğlu (Yüz Yüze) – Çevre Suçlarının Organize Bir Şekilde İşlenmesi: Kriminoloji ve Ceza Hukuku Boyutuyla “Eco Mafia”

– Yağmur Müge Erdoğan (Uzaktan) – Türk Ceza Kanunu’ndaki Çevreye Karşı Suçlarda Mağdur

Ara 10.20 – 10.30

15.OTURUM 10.30-11.50

Yönetici: Serdar Talas

– Neslihan Göktürk/Ali Şahin Kılıç (Uzaktan) – İmar Kirliliğine Neden Olma Suçunda (TCK M. 184/1) Suçun Tamamlanma Anı Ve Bağlantılı Sorunlar

– Suzan Arslan (Uzaktan) – İmar Kirliliğine Neden Olma Suçunun Ceza Hukuku Bakımından Caydırıcılığı ve İmar Aflarına Etkisi

– Ömer E. Egeliği (Yüz Yüze) – İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi Kararları Işığında Ses ve Işık Kirliliği

YEDİNCİ GÜN 02.12.2021 PERŞEMBE

16.OTURUM 09.00-10.20

Yönetici: A. Batuhan Baytaz

– M. Buhari Çetinkaya (Yüz Yüze) – Ekolojik Kıyım

– Merve Küçük (Uzaktan) – Bireylerin Çevreye Yönelik Zararlardan Uluslararası Alanda Yargılanabilirliği

– Ezgi Çırak (Uzaktan) – Uluslararası Ceza Mahkemesi Çevre Suçlarını Yargılayabilir mi? 2016 Tarihli Başsavcılık Ofisinin Dava Seçimi ve Önceliklendirme Politika Belgesi’nin Mevcut Yargılama Yetkisine Etkisi

Ara 10.20 – 10.30

17.OTURUM 10.30-11.50

Yönetici: Elif Ergüne

– Levent Emre Özgüç (Uzaktan) – 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu’nda Çevrenin Kasten Kirletilmesi Suçu

– Recep Kahraman (Uzaktan) – 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu’nda Düzenlenen Çevrenin Taksirli Kirletilmesi Suçunun 2008 Tarihli Avrupa Birliği Konseyi Yönergesi’ne Uygunluğunun Değerlendirilmesi

– Zahit Yılmaz (Uzaktan) – Ceza Hukuku Açısından Elektromanyetik Kirlilik

Ara 11.50 – 12.00  

18.OTURUM 12.00-13.20

Yönetici: Sabahattin Nal

– Olgu Özdemir (Yüz Yüze) – Çevresel Varlıkların Hukuki Statüsü: Serbest Piyasa Çevreciliği, Sürdürülebilir Kalkınma ve Ekolojik Hukuk Yaklaşımlarının Karşılaştırılarak Değerlendirilmesi

– Ceren Ertürk Özdemir (Yüz Yüze) – Aarhus Sözleşmesi Uygunluk Komitesi Üzerine Değerlendirme

– Emine Aslan (Uzaktan) – Doğanın Anayasa Yoluyla Korunmasında Yeni Bir Yol: And Anayasacılığı

13.20-14.00

KAPANIŞ