16 Bin Avro Ödüllü Avukatlar için Uluslararası İnsan Hakları Yarışması

Memorial de Caen, “Avukatlar İçin Uluslararası İnsan Hakları Yarışması” düzenliyor. Yarılmaya katılmak isteyen avukatların, hazırlayacakları “insan haklarının saldırıya uğradığı”na dair konuşma dosyalarını 11 Kasım 2015 Çarşamba gününe kadar Memorial de Caen’e göndermesi gerekiyor.

Yarışmaya başvuruda bulunarak finale seçilen 10 avukat, Aralık 2015 ortasında açıklanacak. “Avukatlar İçin Uluslararası İnsan Hakları Yarışması” finali ise 31 Ocak 2016 Pazar günü Memorial de Caen’de yapılacak.

26 yıldır gerçekleştirilen “Avukatlar İçin Uluslararası İnsan Hakları Yarışması” ile az bilinen davaların kamuoyunun dikkatine sunularak ve insan haklarını savunan kişiler için bir platform sağlayarak insan hakları ihlalleri hakkında dünya çapında kamuoyunu bilgilendirme amaçlanıyor.

yarisma (1)

Yarışma Takvimi:

11 Kasım 2015: Savunma konuşmasının son teslim tarihi
Aralık ortası 2015: Final için 10 avukatın seçilmesi
31 Ocak 2016: Caen anıtında final yarışması

Ödüller:
Memorial ve Caen Şehri Ödülü: 8000 Avro
Caen Barosu Ödülü: 4000 Avro
İzleyici Ödülü: 4000 Avro

yarisma (2)

Avukatlar için Uluslararası İnsan Hakları Yarışması Kuralları

Madde 1: Yarışma vatandaşlığına, anadiline veya yaşına bakılmaksızın tüm avukatların katılımına açıktır.

Madde 4: Adaylar güncel olaylardan alınan ve gerekçesiyle haklı gösterilebilecek gerçek bir münferit insan hakları ihlali dosyası ile ilgili savunma konuşması yazmalıdırlar.

Madde 5: savunma konuşmaları 5 (daktilo yazısı ile) sayfa olmalıdır. Metin (Konuşmalar dahil) 10.200 karakter veya 1.700 kelimeden uzun olamaz. Konuşmalar yüksek sesle okunduğunda 15 dakikadan uzun olmamalıdır.

Madde 9: Bir yabancı dilde yazılan konuşmalar Fransızcaya tercüme edilecektir. Memorial de Caen tercüme masraflarını karşılar.

Madde 16: Adaylar, konularıyla (orjinalliği, dosyanın münferitliği) sundukları argümanların gücü, argümanlarının ikna ediciliği, hitabet yetenekleri ve zamana saygıları ile değerlendirileceklerdir.

Madde 19: Memorial de Caen yarışma finalistlerinin seyahat ve konaklamalarını düzenler ve öder (finalistler için ulaştırma, yemekler ve Caen de bir otelde 3 gece konaklama). Diğer tüm masraflar, özellikle vize masrafları, havaalanı vergileri, sigorta ve diğer konaklama masrafları finalist tarafından karşılanmalıdır.

Yarışma hakkında daha detaylı bilgi Türkiye Barolar Birliği’nin ilgili sayfasından alınabilir.

Yarışmayla ilgili eksik ya da yanlış bilgi verildiğini düşünüyorsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz.