Adalet Bakanlığı, resmî internet sitesinden 18 Ağustos 2022 tarihinde başlatılan adli sicil kaydı düzeltme ve silme taleplerinin e-Devlet’ten alınması uygulamasına dair güncel verileri paylaştı.

Konuyla ilgili bugüne kadar 159 bin 60 başvurunun yapıldığının belirtildiği açıklamada, yasal şartları oluşturduğu belirlenen 17 bin 500 adli sicil ve arşiv kaydının silindiği, yaklaşık bin kişinin de adli sicil kaydında düzeltme yapıldığı bilgisine yer verildi.

Adli sicil kaydı düzeltme ve silme taleplerinin başlatılığı ilk gün olan 18 Ağustos’taki ilk 24 saatte e-Devlet’ten adli sicil kaydının silinmesine ve düzeltilmesine ilişkin 4 bin 104 başvuru alındığı bilgisinin paylaşıldığı açıklamada toplam 159 bin 60 başvurunun 131 binin karara bağlandığı belirtildi.

Adalet Bakanlığı tarafından konuyla ilgili yapılan yazılı açıklama şu şekilde:

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından 18 Ağustos’ta başlatılan adli sicil kaydı düzeltme ve silme taleplerinin e-Devlet’ten alınması uygulaması kapsamında 159 bin 60 başvuru yapıldı.

Uygulamanın başladığını günden bu güne kadar 17 bin 500 adli sicil ve arşiv kaydı yasal şartları oluşturduğunun belirlenmesi üzerine silinirken, yaklaşık bin kişinin adli sicil kaydında düzeltme yapıldı.

Uygulamanın ilk 24 saatinde e-Devlet’ten adli sicil kaydının silinmesine ve düzeltilmesine ilişkin 4 bin 104 başvuru alındı. Bugüne kadar ise toplam 159 bin 60 başvuru yapıldı, bu başvurulardan 131 bini karara bağlandı.

Yasal şartları oluşturduğu belirlenen 17 bin 500 sabıka ve arşiv kaydı başka bir başvuruya ve evrak getirme zorunluğuna gerek duyulmadan silindi. Ayrıca bin kişinin adli sicil kaydında da düzeltme yapıldı.

Yeni uygulama sayesinde başvurular kısa sürede elektronik ortamda gerçekleştirildi, böylece vatandaşların farklı illerden Ankara’ya gelerek talepte bulunma zorunluluğu ortadan kaldırıldı. e-Devlet’ten yapılan başvurular, Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğünce, yeni hizmete alınan Adli Sicil Bilgi Sistemi üzerinden talepleri inceleyecek komisyonda görevli hakimlere gönderiliyor. Başvurular, hakimlerin ilk incelemesinin ardından komisyonda görüşülerek karara bağlanıyor.

Kaynak