Aydın Barosu’ndan Çocuktan Gelin Olmaz Çalıştayı

Aydın Barosu Kadın Hakları Komisyonu, çocuk ve gelin sözcüklerinin bir araya gelmemesi, çocukların evlenmek yerine okula gidebilmeleri için “Çocuktan Gelin Olmaz” Çalıştayı düzenledi.

Sosyal sorumluluk anlayışıyla projelerine devam eden Aydın Barosu Kadın Hakları Komisyonu tarafından düzenlenen çalıştayda küçük yaşta evlendirilen çocukların durumu ekonomik, sosyal, hukuk, sağlık ve psikolojik açılardan tartışıldı.

Aydın Barosu Başkanı Gökhan Bozkurt, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Evrim Karakoz ve Aydın Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Gül Sözen ve üyelerin katkı sağladığı çalıştayda söz konusu soruna yönelik çözüm yollarının üretilmesi için çalışmalara devam kararı alındı.

aydın barosu çocuktan gelin olmaz çalıştayı

Çocuktan Gelin Olmaz çalıştayında konuşan Aydın Baro Başkanı Gökhan Bozkurt şu ifadeleri kullandı:

“Çocuktan gelin olmaz, damat olmaz. Her yıl 14 milyon çocuğun geleceği çalınıyor. Bu Aydın’ın, Türkiye’nin değil dünyanın bir sorunu. Çocukların eğitim, ekonomik ve sosyal birçok hakkı evlendirilmek suretiyle ellerinden alınıyor. Kendi iradeleriyle evlenmeleri mümkün değil, evlendiriliyorlar. Baro olarak hayata geçireceğimiz çalışmalarla birçok çocuk gelin olmaktan kurtulacak. Çocuk ve gelin sözcüklerinin bir araya gelmemesi, çocukların kocaya değil okula gidebilmeleri için hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz”

Türkiye’de çocuk yaşta gelin olanların oranının yüzde 32 olduğunun belirtildiği çalıştayda bunun önüne geçilmesi için tüm kurum ve kuruluşların ortak hareket etmesi gerektiği fikrinde birleşildi.

aydın barosu çocuktan gelin olmaz çalıştayı