Bozdağ: Denetimli Serbestliği Artıracağız

Hürriyet Ankara Bürosu’nun konuğu olan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, infaz sisteminin cezasızlık algısı ortadan kaldırılacak şekilde sil baştan değiştirileceğini belirtti.

Hürriyet’ten Oya Armutçu ve Hande Fırat’ın sorularını yanıtlayan Adalet Bakanı Bozdağ “Aile, Türk toplumunun temelidir” kısmı aynen kalacak şekilde 41. maddede, birinci fıkrada araya evlilik birliğinin kimler arasında kurulduğuna ilişkin bir hüküm eklenerek evlilik birliğine ilişkin düzenleme yapılacağını belirtti.

Kamuoyunda tartışmalara yol açan Dezenformasyon Yasasıyla ilgili de konuşan Bakan Bozdağ, tartışmaların odağındaki 29. maddede yer alan “özel kast”a dikkat çekerek; suçun oluşması için ülkenin kamu barışını bozmaya elverişli şekilde, sokakları hareketlendirmek, halkı ayaklandırmak, kriz, kaos ortamları oluşturmak amacıyla ülkenin iç dış güvenliği, kamu düzeni ve genel sağlıkla ilgili gerçeğe aykırı, yalan, asılsız bir bilginin aleni olarak ortaya atılmış olması gerektiğinin altını çizdi. Bu beş şartın biri bile olmazsa suçun oluşmamış olacağını ifade eden Bozdağ Gezi, Kobani, Hendek olaylarını hatırlatarak söz konusu yasanın, bireysel değil toplumsal barışı bozmaya dönük olaylarda devreye gireceğine işaret etti. Bozdağ, Dezenformasyon Yasasıyla ilgili kafa karışıklığının giderilmesinin ve olumsuz değerlendirmelerin gerçek dışı olduğunun ancak yasanın uygulaması sırasında görülebileceğini vurguladı.


Toplumu çok rahatsız eden ve cezasızlık algısını besleyen bazı suçlar için hem yargılamada hem infazda farkı bir sistem üzerinde çalıştıklarını ifade eden Bozdağ, cezasızlık algısını ortadan kaldıracak yeni infaz düzenlemesinin hayata geçirilmesi aşamasında vatandaşın konu hakkında bilinçlenmesi için belli bir sürenin geçmesinin bekleneceğini, bu süre sonunda uygulamanın devreye sokulacağını belirtti. Yeni sistemin herkesi hapse koyan değil, denetimli serbestliği artıran bir özelliğe sahip olacağını açıklayan Bozdağ, düzenlemenin pek çok ihtilafı da azaltacağını söyledi.

Haber kaynak

Fotoğraf kaynak