CTE’den “Hapisteki Çocuklar Desteksiz Bırakıldı” İddialarına Yanıt

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri (CTE) Genel Müdürlüğü, basında yer alan “Hapisteki çocuklar desteksiz bırakıldı” haberleriyle ilgili basın açıklaması yayımladı. Yapılan açıklamada söz konusu iddiaların gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

İlgili haberlere dair yayımlanan basın açıklamasında CTE, annesinin yanında kalan çocukların psiko-sosyal gelişimlerinin desteklenmesi hususunda, kurumun psiko-sosyal yardım servisleri tarafından çalışmalar yürütüldüğü, çocukların zihinsel ve ruhsal gelişimlerinin uzman personel tarafından yakından takip edildiği vurgulandı. Çocukların eğitim olanaklarının artırılması amacıyla ceza infaz kurumlarında anaokulları, il veya ilçe merkezinde bulunan anaokullarına bağlı sınıflar ve oyun alanları oluşturulduğunun hatırlatıldığı açıklamada çocukları ile barındırılan ebeveynlere yönelik olarak bireysel görüşmeler, grup çalışmaları, seminerler ve konferanslar gerçekleştirilmekte, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler, vakıflar ve çeşitli kamu kurum kuruluşları ile iş birliği içerisinde anne ve çocuklara yönelik sosyal-kültürel faaliyetlerin gerçekleştirildiğinin altı çizildi.

CTE basın açıklamasında ceza infaz kurumlarında annelerinin yanında kalan çocukların iaşesi, çocuğun yüksek yararı göz önünde bulundurularak, annesinin iaşesinin iki katı olarak belirlenmiş olup mama, süt gibi gıdaları devlet tarafından karşılandığı bilgisini de paylaşdı.

CTE Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

Bazı basın-yayın kuruluşlarında ve sosyal medya platformlarında “Hapisteki çocuklar desteksiz bırakıldı” şeklinde yayınlanan haberlerle ilgili kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla basın açıklaması yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Annesinin yanında kalan çocukların psiko-sosyal gelişimlerinin desteklenmesi hususunda, kurumlarımızda bulunan psiko-sosyal yardım servisleri tarafından çalışmalar yürütülmekte, çocukların zihinsel ve ruhsal gelişimleri uzman personel tarafından yakından takip edilmektedir. Ayrıca çocukların eğitim olanaklarının artırılması amacıyla, kurumlarımızda anaokulları, il veya ilçe merkezinde bulunan anaokullarına bağlı sınıflar ve oyun alanları oluşturulmaktadır.

Öte yandan; yanında çocukları ile barındırılan ebeveynlere yönelik olarak bireysel görüşmeler, grup çalışmaları, seminerler ve konferanslar gerçekleştirilmekte, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler, vakıflar ve çeşitli kamu kurum kuruluşları ile iş birliği içerisinde anne ve çocuklara yönelik sosyal-kültürel faaliyetler gerçekleştirilmektedir.

Bununla birlikte, ceza infaz kurumlarında annelerinin yanında kalan çocukların iaşesi, çocuğun yüksek yararı göz önünde bulundurularak, annesinin iaşesinin iki katı olarak belirlenmiş olup mama, süt gibi gıdaları devlet tarafından karşılanmaktadır.

Söz konusu iddialar; kamuoyunda olumsuz algı oluşturma amacını taşımakta ve kurum uygulamalarını yansıtmamakta olup, gerçek dışıdır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Haber kaynak