CTE’den Hatay T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Hakkında Basın Açıklaması

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri (CTE) Genel Müdürlüğü, Hatay T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda tutukluların firar girişiminde bulunduğu yönünde basına yansıyan haberlerle ilgili yazılı açıklama yayımladı. Yapılan açıklamada “firarı önlemek, yangını söndürmek ve ceza infaz kurumunun tutuklu ve hükümlülerin güvenliğini sağlamak için yasal mevzuat çerçevesinde gerekli müdahale”nin yapıldığı bilgisine yer verildi. 

Kadın hükümlülere tecavüz iddialarının yalanlandığı açıklamada çıkan olaylarda tutukluların ceza infaz kurumunu kullanılamaz hâle getirdikleri, bu sebeple hükümlü ve tutukların farklı ceza infaz kurumlarına sevk edildiği belirtildi.


CTE Genel Müdürlüğünün, gündeme gelen olayla ilgili yaptığı açıklama şu şekilde:

Hatay T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu hakkında bazı basın-yayın kuruluşlarında ve sosyal medya platformlarında yer alan iddialarla ilgili basın açıklaması yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. 

Hatay T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda bulunan bir kısım adli hükümlü ve tutuklunun firar teşebbüsünde bulunması ve ardından yangın çıkarması nedeniyle; firarı önlemek, yangını söndürmek ve ceza infaz kurumunun tutuklu ve hükümlülerin güvenliğini sağlamak için yasal mevzuat çerçevesinde gerekli müdahale yapılmıştır. 

Müdahale sonucunda firar girişimi engellenmiş, yangın söndürülmüş tutuklu ve hükümlülerin güvenliği sağlanmıştır.

Olaylara müdahale sırasında 12 adli hükümlü ve tutuklu yaralanmış, hastaneye sevk edilen yaralılardan 3’ü vefat etmiştir. 

Hadisenin soruşturulması için Adalet Bakanımız tarafından Adalet Bakanlığı müfettişleri ile Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü kontrolörleri görevlendirilmiş, olayla ilgili adli ve idari tahkikat başlatılmıştır. Ceza infaz kurumunda kadın hükümlü/tutuklulara tecavüz edildiği iddiaları ve diğer asılsız ithamlar tamamen gerçek dışıdır. 

Söz konusu olaylar neticesinde ceza infaz kurumunun hükümlü ve tutuklular tarafından kullanılamaz halde tahrip edilmesi nedeniyle hükümlü ve tutukluların başka ceza infaz kurumlarına sevki sağlanmıştır. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Kaynak