Deniz Feneri e.V. Davasında Beraat

41 milyon avroluk paranın bir kısmını amaç dışında kullandığı iddiasıyla gündeme gelen Almanya’da faaliyet gösteren “Deniz Feneri e.V” derneği ile ile ilgili Türkiye’de görülen davada karar açıklandı. Almanya’nın Frankfurt Eyalet Yüksek Mahkemesi de tutuklu yargılanan Deniz Feneri e.V derneğinin yöneticilerini  17 Eylül 2008 tarihinde hapis cezasına mahkum etmiş ve derneğin tüm mal varlığı da kamuya devredilmişti.

İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Almanya’daki “Deniz Feneri E.V” ile bağlantılı olarak  görülen davada da bugün karar açıklandı. 20 sanıklı davada mahkeme heyeti bazı sanıkların beraatine karar verirken bazı sanıklar için de davanın düşürülmesi yönünde karar açıkladı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı aralarında Zahid Akman ve Zekeriya Karaman’ın da bulunduğu 20 şüpheli için “özel belgede sahtecilik”, “kamu görevlisinin sahtecilik suçuna iştiraki” ve “hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma” suçlamalarının yer aldığı iddianameye imza atarken diğer 25 şüpheli için de “ek takipsizlik kararı” vermişti.

Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın iddianamesini kabul ederek dosyayı esastan değerlendirmeye almış ancak dava dosyası “yetkisizlik” kararı ile görevli ve yetkili İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmişti.

Davanın kendi mahkemelerinde görülmesini karar bağlayan İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi bugün görülen son duruşmada son sözü söyledi ve bazı sanıkların beraatine bazı sanıklar için de davanın düşürülmesine karar verdi.