Hak İhlalleri “Vicdan Mahkemeleri”nde Yargılanacak!

İçeriği ve yöntemi itibarıyla Türkiye’de ilk defa kurulacak Vicdan Mahkemeleri için yapılan hazırlıklarda sona gelindi. 

Hukuk ve insan hakları alanında faaliyet yürüten sivil toplum kuruluşlarının öncülüğünde kurulacak Vicdan Mahkemelerinin öncelikli faaliyeti dünyada yaşanan hak ihlallerini “sivil” bir platformda yargılamak olacak. “Vicdan Mahkemeleri” faaliyetlerini dünyanın her yerinde eş zamanlı ve eş güdümlü olarak gerçekleştirecek.

Başta Müslümanlara yönelik olmak üzere dünyada yaşanan tüm hak ihlalleri, saldırı ve müdahaleleri tespit etmek, bunlara dikkat çekmek, yargılamak, ulusal ve uluslararası düzeyde kamuoyu oluşturmak amacıyla kurulacak olan “Vicdan Mahkemeleri” bir basın açıklaması ile kamuoyuna duyurulacak. Basın açıklaması çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katılımı ile 27 Mayıs 2015 Çarşamba günü saat 13.00’da Milli Türk Talebe Birliği (MTTB) Konferans Salonunda gerçekleştirilecek.

“Vicdan Mahkemeleri” Hukukçular Derneği, Uluslararası Hukukçular Birliği (UHUB), Anayasa Hukukçuları Derneği, Uluslararası Hukuk Merkezi (UHM), Hukuki Araştırmalar Derneği (HUDER), İnsan Hak ve Hürriyetleri Vakfı (İHH), İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER) ve Ortadoğu ve Afrika Araştırmacıları Derneği (ORDAF) gibi sivil toplum kuruluşlarının öncülüğünde kurulacak.

Öncelikli faaliyetleri arasında “sivil” mahkemelerle dünyada yaşanan hak ihlallerini yargılamak olan “Vicdan Mahkemeleri” Türkçe, İngilizce, Arapça, Fransızca olmak üzere dört dilde yayınlar yapacak, sempozyumlar düzenleyecek ve belgeseller yayınlayacak.

“Vicdan Mahkemeleri”nin en önemli özelliği ise dünyanın pek çok ülkesinde oluşturacağı temsilcilikler ve destekçi kurumlar ile birlikte tüm yargılama ve diğer faaliyetlerini dünyanın her yerinde eş zamanlı ve eş güdümlü olarak gerçekleştirecek kurumsal bir yapıya sahip olması.

vicdanmahkemeleri.com ve consciencetribunal.com web adreslerinde Türkçe, İngilizce, Arapça, Fransızca olmak üzere dört dilde yayın yapılacak olan web portallarında dünyada yaşanan hak ihlalleri ile ilgili güncel gelişmelerin yanı sıra araştırmalar ve raporlar da yer alacak. Yargılamalar web üzerinden canlı olarak da yayımlanacak.

“Vicdan Mahkemeleri”nin 27 Mayıs 2015 Çarşamba günü saat 13.00’da Milli Türk Talebe Birliği (MTTB) Konferans Salonunda gerçekleştirilecek olan basın açıklaması vatandaşların katılımına da açık olacak.

Adres: MTTB Bab-ı Ali Caddesi No:17 Cağaloğlu