Hukuk Gündemi 2021/15

Geride kalan 12-18 Nisan 2021 haftasında internet medyası ve sosyal ağların gündeminde öne çıkan gelişmeleri özetlemeye çalıştık.

#12Nisan Pazartesi

“Montrö Bildirisi”yle ilgili hazırlanan soruşturması kapsamında gözaltına alınan 10 emekli amiral ve ifadeye çağrılan 4 emekli amiral adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 

#13Nisan Salı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 2016 yılındaki darbe girişimi sonrası tutuklanan gazeteci-yazar Ahmet Altan’ın yaptığı başvuruyu karar bağladı. AİHM, Altan’ın özgürlük, güvenlik hakkı ve ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine karar vererek Türkiye’nin kendisine 16 bin euro manevi tazminat ödemesine hükmetti.

“Blockchain Teknolojisi ve Kripto Para Hukuku” konulu çevrim içi yayına katılan Av. Oğuz Evren Kılıç: Kripto para yatırımcılarının çoğu akıllı sözleşmeyi bilmiyor. Çok yakın zamanda hayatımızı değiştirecek ve dönüştürecek bir teknoloji. Akıllı sözleşme bir malı tarladan alıp teslim edip ödemenizi de tahsil edebiliyor. Bu otomasyonu sağlıyor. Böylelikle bütün aracılar ortadan kalkıyor.

#14Nisan Çarşamba

Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK), Cumhurbaşkanlığının 13.04.2021 tarihli ve 2021/8 sayılı “COVID-19 Kapsamında Kamu Çalışanlarına Yönelik Tedbirler” konulu genelgesiyle kapsamında “…kamu hizmetlerini aksatmama şartıyla; çalışma biçimine bakılmaksızın kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlara uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemlerinin uygulanabileceği öngörülmüş olup ayrıca idari izin kapsamı belirlenmiş ve çalışma saatleri yeniden düzenlenmiştir.” duyurusunda bulundu.

6222 Sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Yasa’yla ilgili söyleşi yaptığımız Avukat Aysu Melis Bağlan: Sanki bu yasa birazda taraftarı suçlar nitelikte. Taraftarla olmasa bütün dünya güllük gülistanlık olacak. Hiçbir sorun kalmayacak. Bu yasa okunduğunda tek sorun taraftar gibi düşünüyor. 

#15Nisan Perşembe

Mersin Barosu, avukatların, stajyer avukatların ve baro çalışanlarının Adalet Bakanlığı personeli ile eş zamanlı aşılanmasının sağlanması için imza kampanyası başlattı.

Av. Arb. Hülya Sapmaz, katıldığı “Ticari Uyuşmazlıklarda Arabuluculuk” konulu çevrim içi yayında “Problemlerini ya da ticari uyuşmazlıklarını çabuklukla halledebilmek istiyorlar. Bir de onlar için sürdürülebilirlik önemli. Kazancın, ticari ilişkinin, kârın sürdürülebilirliği önemli. Bunu sağlayan uyuşmazlık çözüm yöntemi ilkeli müzakere yöntemidir.” ifadelerini kullandı.

#16Nisan Cuma

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a yönelik açıklamaları sebebiyle Ankara Barosu yöneticileri hakkında Adalet Bakanlığı tarafından soruşturma izni verdi.

Türkiye Barolar Birliği, İçişleri Bakanlığı’na yazı yazarak İki Haftalık Kısmi Kapanma Genelgesinde Yer Alan Avukatların Muafiyetiyle ilgili yedi maddelik talepte bulundu.