Hukuk Gündemi 2021/31

Yılın otuz birinci haftasını geride bırakırken 02-08 Ağustos tarihleri arasında hukuk dünyasında yaşanan gelişmeleri ve konuşulanları derledik.

#03Ağustos Salı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Kabul Edilebilirlik Kriterlerine İlişkin Pratik Kılavuzun güncel halini yayımladı.

#04 Ağustos Çarşamba

Adalet Bakanı Abdulahmit Gül, resmî Twitter hesabından “Yanan ormanların yerinde ancak yeni orman yetiştirilir.” Bu, Anayasal yükümlülük ve aynı zamanda vicdani sorumluluğumuzdur. Dayanışma ve el birliğiyle bu toprakları yine yeşerteceğiz.” paylaşımında bulundu.

İstanbul Barosu, 2021 yılı baro aidatının 547,04 TL olarak güncellendiğini duyurdu.

#05Ağustos Perşembe

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Twitter başta olmak üzere sosyal ağlarda 28 Temmuz’dan itibaren yapılan “Help Turkey” paylaşımlarıyla ilgili halk arasında endişe, korku ve panik yaratmaya, Türkiye Cumhuriyeti devleti ve hükümetini aşağılamaya çalışma gerekçesiyle resen soruşturma başlattı.

Fransa’nın Anayasa Konseyi, Fransa Parlamentosu’ndan geçen “hastane ve bakımevi çalışanları ile itfaiyecilere aşı olma” ile “belli mekanlara girişte Kovid-19 sağlık ruhsatı beyan etme” zorunluluğunu kabul etti.

#06Ağustos Cuma

Adalet Bakanlığı, Muğla ve Antalya’daki yangınlarda Ceza İnfaz Kurumları Arama ve Kurtarma Timi’nin (CEKUT) de görev aldığını duyurdu. Gönüllülük esasıyla oluşturulan 6 CEKUT ekibinden 109 personel yangınla mücadelede aktif rol aldı.

#07Ağustos Cumartesi

Muğla’nın Köyceğiz ve Seydikemer ilçesinde yanan alanlarda incelemelerde bulunan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, vatandaşlarla ve Adalet Bakanlığı Ceza İnfaz Kurumları Arama ve Kurtarma Timi (CEKUT) üyeleriyle bir araya geldi.

Türk Tabipler Birliği, aşı karşıtı 20’den doktorla ilgili disiplin süreci başlatırken 100’e yakın sağlık çalışanıyla ilgili de savcılıklara suç duyurusunda bulundu.

#08Ağustos Pazar

Muğla’nın Marmaris, Kavaklıdere, Yatağan ve Milas ilçelerinde belde ve köylere giderek, yangından etkilenen alanları inceleyen Adalet Bakanı Abdulhamit Gül: Yanan kaç ağacımız varsa, biz orayı yeşillendireceğiz, eski hale getireceğiz, asla ama asla oraya hiçbir yapılaşmaya, hiçbir imara, orman dışı hiçbir amaca kullandırtmayacağız. Bu bizim anayasanın amir hükmü, emredici hükmü.