Hukuk Gündemi 2021/4

2021 yılının dördüncü haftasında hukuk alanında yaşanan önemli gelişmeleri derledik. Haftalık olarak yayımladığımız bir önceki haftanın öne çıkan başlıklarını yazının sonunda yer alan e-bültene kaydolarak da alabilirsiniz.

Adalet Bakanı Gül’den “Militan” Açıklaması

Kişisel Verileri Koruma Kurumu tarafından düzenlenen 28 Ocak Veri Koruma Günü Programına katılan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Vicdanını satmış, aklını kiraya vermiş militanların hukuka ve adalete verdiği tahribatı halen tam olarak giderebilmiş değiliz. Bugün bu ülkenin hakimine, savcısına, valisine, kaymakamına ‘militan’ diyen birisi militan görmek istiyorsa o döneme baksın, bu yaşadığımız, hatırladığımız dönemlerdeki militanlara baksın. Mahremiyet ifşasını, özel hayat komplolarını, kaset tezgahlarını yaşam tarzı haline getirenlere baksın.” açıklamalarında bulundu.

Avukatlar, Vergi Hukukuna Karşı Mesafeli

Mersin Barosu’nun Youtube kanalında “Vergi Uyuşmazlıkları Temel Eğitimi” başlıklı bir yayın gerçekleştirildi. Mersin Barosu Başkanı Avukat Bilgin Yeşilboğaz’ın moderatörlüğünü yaptığı yayına katılan TOBB Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Dr. Öğretim Üyesi İbrahim Nihat Bayar vergi hukukuna dair önemli bilgiler aktardı. (Kaynak)

Barolardan Acil “Hayvan Hakları Kanunu” Çağrısı

İstanbul Barosu’ndan Adana Barosu’na, Ankara Barosu’ndan Aysın Barosu’na kadar 65 Baro, “Doğuştan gelen haklara sahip, hissedebilen, duyguları olan canlılar” olan hayvanlar için her yasama döneminde çıkarılacağı söylenen Hayvan Hakları Kanunu’na ve ilgili mevzuata ilişkin en önemli taleplerimizi kamuoyuna duyuruyor, herkesi bu taleplere sahip çıkmaya davet ediyoruz.” açıklamasında bulundu. (Kaynak)

Normlar Hiyerarşisinde Cumhurbaşkanı Kararnameleri Kanunların Altındadır

Karataylı Hukukçular Derneği’nin Youtube kanalında düzenlenen “Hukuk Günleri” Konferans serisinin konuğu Dr. Şakir Demirtaş oldu. “Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri” başlıklı yayına katılan Demirtaş, 21 Ocak 2017’de gerçekleşen Anayasa değişikliği hakkında bilgiler verdi. (Kaynak)

Hukuk Fakültesi Mezunu Memurların Avukatlık Stajı

TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Yılmaz Tunç, hukuk fakültesi mezunu memurların avukatlık stajlarıyla ilgili bir düzenleme yapılacağına dair Twitter hesabından “Hukuk Fakültesi mezunu memurların görevlerinden istifa etmeden Avukatlık stajı yapabilmelerine imkan sağlayacak bir düzenleme üzerinde de çalışmalarımız devam ediyor.” bilgilendirmesinde bulundu. (Kaynak)

AİHM’in 2020 Bilançosunda Türkiye 2. Sırada

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Strasbourg’daki merkezinde düzenlediği basın toplantısında hak ihlali şikayetleriyle ilgili 2020 bilançosunu açıkladı. Buna göre Türkiye, 11 bin 150 başvuruyla Avrupa ülkeleri arasında birinci, Rusya’dan sonra ikinci sırada. AİHM’nde bekleyen 62 bine yakın dosyanın büyük bölümü sırasıyla Rusya, Türkiye, Ukrayna, Romanya ve İtalya merkezli. Söz konusu statiğe göre AİHM’e Türkiye’den gelen dosya sayısı 2020 yılında 2019’a göre yüzde 27 arttı. (Kaynak)