Hukuk Gündemi 2021/49

6-12 Aralık haftasında hukuk dünyasının gündemini en çok hangi meselelerin meşgul ettiğini özetlemeye çalıştığımız hukuk gündemi yayında. Gündemin ilk sırasında hiç şüphesiz 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla yapılan açıklamalar yer aldı. Geride kalan haftada hukuk çevrelerinin en çok konuştuğu isimse Türkiye Barolar Birliğinin yeni başkanı Av. Ramiz Erinç Sağkan oldu.

#6Aralık Pazartesi

Yargıtay Başkanlığı ile Avrupa Konseyi tarafından birlikte yürütülen “Yargıtayın Kurumsal Kapasitesinin Güçlendirilmesi” projesi kapsamında “Temyiz Mahkemelerinin Uluslararası Hukuki Çerçevesi” konulu sunum çalıştayı uluslararası katılımla Yargıtay İsmail Rüştü Cirit Konferans Salonunda yüz yüze ve çevrim içi olarak gerçekleştirildi.

Adalet Bakanlığı, yargı reformu kapsamında hayata geçirilen e-noter uygulamasından 1 yılda 44 bin 349 vatandaşın noterliklere gitmeden internet üzerinden 81 binden fazla işlem yaptığını açıkladı.

Gaziantep’te düzenlenen 32. Gapshoes Uluslararası Ayakkabı, Terlik ve Yan Sanayi Fuarının açılışına katılan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül: Önümüzdeki hafta yeni ihtisas mahkemeleri göreve başlayacak. Finans mahkemeleri, finansal suçlara özel olarak bakacak, vergi suçlarına özel olarak bakacak mahkemeleri ihdas ettik. 15 Aralık itibarıyla başlayacak. Sadece bu davalarla ilgili özel eğitimini almış, yetişmiş ve ihtisası olan, her davaya bakan değil, ‘ihtisas olduğu alana bakarım’ diyen yeni bir uygulamayı hayata geçirdik.

Türkiye Barolar Birliğinin 9. başkanı seçilen Ramiz Erinç Sağkan, katıldığı Fatih Altaylı’nın Teke Tek programında “Türkiye bir Anayasa değişikliği ile Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile yönetilmeye başlandı. Yargının gerekli görevlerini yerine getiremediği bir süreci yaşamaya başladık. Sayın Feyzioğlu’nun geçtiğimiz dönemde yargı eliyle oluşturulan hukuksuzluklara sahip çıkması, bunlara karşı bir duruş sergilememesi de iktidarın yanında konumlanması olarak algılandı.” ifadelerini kullandı. 

#7Aralık Salı

Nef Stadı’nda Galatasaray ile Fenerbahçe kadın futbol takımları arasında oynanan özel maça seyirci olarak katılan Adalet Bakanı GülKadına şiddete sıfır toleransla bu konuda farkındalık getiren bu tür etkinliklerin çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Adalet Bakanlığı olarak ‘adliyelerde yalnız değilsiniz’ diye bizim bu anlamda birkaç yıldır uygulamaya koyduğumuz projeler de var. Kadınların uğramış olduğu her türlü mağduriyetin ve şiddetin karşısında olmaya devam edeceğiz.” açıklamalarında bulundu.

7 Aralık 1954 tarihinde kurulan Sakarya Barosu, kuruluşunun 67. yıl dönümünü kutladı.

#8Aralık Çarşamba

Adalet Bakanlığı, Arapçanın da eklenmesiyle e-devlet üzerinden alınabilen farklı dildeki sabıka kaydı sayısının 19’a yükseldiğini duyurdu.

Türkiye Barolar Birliği 36. Olağan Genel Kurulu’nda Birlik Başkanlığına seçilen Av. Ramiz Erinç Sağkan ile Yönetim, Disiplin ve Denetleme kurullarına seçilen üyeler, 08 Aralık 2021 tarihi itibarıyla resmen göreve başladı.

Ankara Barosu Yönetim Kurulu toplantısında stajyer avukatlara ruhsat töreninden sonra AVSA tarafından düzenlenen kendi belirleyecekleri bir eğitime ücretsiz katılıp sertifika alabilmeleri imkanı tanınması kararı alındı.

Ramiz Erinç Sağkan’ın TBB Başkanı seçilmesiyle boşalan Ankara Barosu Başkanlık koltuğuna Av. Kemal Koranel seçildi.

#9Aralık Perşembe

Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemine uyum amacıyla çıkarılan kanun hükmünde kararnamelerin (KHK) iptali talepli başvurunun görüşülmesi için raportörden iptal talebine ilişkin ek rapor istenmesini kararlaştıran Anayasa Mahkemesi (AYM) bu sebeple görüşmeleri erteledi.

Adalet Bakanlığı Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Dairesi Başkanı Ramazan Gürkan, “2022 yılı başı itibarıyla Sayın Bakanımızın da talimatları ile bazı pilot adliyeler belirledik. Adalet Bakanlığımız yakın zamanda bu adliyeleri ilan edecek. Bu adliyelerde, artık icra müdürlüklerinin uhdesinden bu işi çıkartıp Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlükleri ve uzmanları tarafından bu iş ve işlemler yerine getirilmeye başlanacak. Müteakiben çocuk teslimine ilişkin ya da çocukla kişisel ilişkinin tesisine ilişkin yönetmeliğimiz yayınlanacak ve yönetmeliğin akabinde de her ay belirli sayıda ilde, ilçede, adliyede bu uygulamayı devralacağız. Böylece Türkiye’deki çocuk teslimi işlemleri, çocuk odaklı şekilde yerine getirilmeye başlanacak.” açıklamasında bulundu.

İstanbul Barosu, baroya kayıtlı avukatların talep edeceği 6 belgenin artık elektronik imzalı olarak iletileceğini duyurdu.

#10Aralık Cuma

Adalet Bakanlığı, Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüklerinde çalıştırılmak üzere 50 psikolog, 30 pedagog ve 120 sosyal çalışmacı için alım ilanını duyurdu. Başvurular, 27 Aralık’ta sona eriyor.

Adalet Bakanı Gül, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü sebebiyle paylaştığı tivitte “‘Daha adil bir dünya mümkün’ inancının bayraktarlığını yapan Türkiye, her platformda vicdanın sesi olmaya devam edecektir.” mesajını verdi.

Türkiye Barolar Birliği, 10 Aralık İnsan Hakları Günü dolayısıyla yayımladığı basın açıklamasında “Türkiye Barolar Birliği gerek dünyada gerekse ülkemizde otoriterliğin ve kural tanımazlığın yükseldiği, hukuk devleti ilkesinden uzaklaşıldığı, yargı bağımsızlığının aşındığı bu dönemde umutsuzluğa yer olmadığını, tam tersine evrensel insan hakları değerlerini daha güçlü şekilde savunmanın gerekliliğinin bilincindedir.” ifadelerine yer verdi.

İstanbul Barosu İnsan Hakları Merkezi, İfade Özgürlüğü ve Kişilik Haklarının Korunması Sempozyumu düzenledi.

Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi, İnsan Hakları Günü Paneli düzenledi.

10 Aralık İnsan Hakları Gününde basın açıklaması yapan Bursa Barosu İnsan Hakları Komisyonu: OHAL kaldırılmasına rağmen OHAL rejimi adeta olağan hale getirilmiş, temel hak ve özgürlükler yasal düzenlemelerle ve fiili uygulamalarla kısıtlanmıştır. KHK’lar ile hakkında kesinleşmiş yargı kararı bulunmayan binlerce kamu görevlisi ihraç edilerek medeni ölüme terk edilmiş, birçok dernek, vakıf, sendika da kapatılmıştır.

#11Aralık Cumartesi

Adalet Bakanlığı ve bağlı kuruluşların 2022 bütçesi TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesinin uyarısı üzerine Belçika hükûmeti, mahkemelerde başörtüsü takılmasını yasaklayan ceza yasasının 759’uncu maddesini değiştirdi.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. R. Erinç Sağkan ile TBB Yönetim, Disiplin ve Denetleme kurullarının seçilen üyeleri, önceki dönem kurullarının üyelerinin katılımıyla düzenlenen törenle yeni görevlerini devraldı.

Avukat ve stajyer avukatlar, Türkiye Barolar Birliği hizmet binasına ve başkanlık katına girişte çantalarını XRAY cihazından geçirmeden ve kapı tipi metal üst arama dedektöründen geçmeden baro kartlarını turnikeye okutarak geçmeye başladı.

#12Aralık Pazar

Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulunda görev dağılımı yapıldı. Av. Sibel Suiçmez ve Av. Gürkan Altun, başkan yardımcısı oldu.