Hukukçular Ayağa Kalktı

Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın İstanbul Adalet Sarayı’nda şehit edilmesinin yankıları sürüyor. Tüm Türkiye’de hakim, savcı ve barolar terörist saldırıyla ilgili peş peşe açıklamalar yapmaya devam ediyor. 

Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Harun Kodalak: Herkesin huzur içinde, barış içinde hizmetlerini yapmak istediklerini belirtti. Kodalak, “Ateş düştüğü yeri yakar. Şehit olan savcımızın şu anda eşinin, çocuklarının, annesinin, babasının, kardeşlerinin yaşadıklarını hepimiz çok iyi tahmin ediyoruz. Allah kimsenin başına böyle acılar vermesin. Allah böyle acılar yaşatmasın. Birlik ve beraberliğimizi de asla bozmayalım.

Yargı mensupları olarak irademiz daha da güçlendi

Tokat Cumhuriyet Başsavcısı Semih Akgün: Cumhuriyet Savcımız Mehmet Selim Kiraz’a yapılan saldırı, onun şahsında tüm yargı mensuplarına ve yargı çalışanlarına yapılan bir eylemdir. Bu terör saldırısının arkasındaki zihniyeti biliyoruz. Bu zihniyet, insanlık suçu olan, terör ile ulaşılmak istenilen kargaşa ve kaos ortamını hedeflemektedir. Yapılan her türlü terör saldırısı ile istenilen kargaşa ve kaos ortamına hukukun gerekleri yerine getirilerek fırsat verilmeyecektir. Yargı mensupları olarak, hukukun üstünlüğünün, hak ve adaletin sağlanması yönündeki kararlılığımız ve irademiz daha da güçlenmiştir. Yapılan alçakça terör saldırısını şiddetle ve nefretle kınıyor, merhum şehidimize Allah’tan rahmet diliyor, şehidimizin bizlere emanet bıraktığı başta kederli ailesi olmak üzere, tüm yakınlarına, çalışma arkadaşlarına, tüm yargı camiasına başsağlığı ve sabırlar diliyoruz.

Antalya Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Bağcı: İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz kardeşimiz, terör örgütü mensuplarınca makamında yapılan silahlı saldırı sonunda şehadet şerbetini içerek Cenab-ı Hakk’ın rahmetine kavuşmuştur. Cenab-ı Hak şehitler için ‘Onlara ölü demeyiniz. Onlar diridir. Ancak siz bilmezsiniz’ diyerek, şehit meslektaşımızın farklı bir yaşama geçtiğini ifade etmektedir. Kahraman kardeşimizi şehit eden insanlık düşmanı iki terörist ise güvenlik kuvvetlerimizce yapılan operasyonda ölü ele geçirilmiştir. Aziz milletimize hizmet için şevk ve azimle çalışmaya devam edeceğiz.

Adana Barosu Başkanı Gazi Mengücek: Savcımıza yapılan saldırı bir terör eylemidir. Hiçbir ideoloji, hiçbir eylem insan canından insanın yaşam hakkında daha üstün değildir. Kimsenin yargıya intikal etmiş bir olayda kendi kuvvetiyle sonuç elde etmeye çalışması hukuken de vicdanen de savunulamaz.

Erzurum Barosu Başkanı Talat Gögebakan:  Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’a sıkılan kurşunlar avukatlara, yargıya sıkılmıştır. Bu saldırıyı bahane ederek hiç kimse avukatları zan altında bırakarak baskı altına alma girişimlerinde bulunmasın.

Trabzon Cumhuriyet Başsavcısı Hayreddin Akçıl: Cumhuriyet savcımız terör örgütü mensuplarının saldırısı sonucu yaşamını yitirmiştir. Geride 2 evladını, eşini ve bizleri mahzun bırakmıştır. İnanıyoruz ki mekanı cennettir. Bu hain saldırıyı kınıyoruz, bir daha yaşanmamasını temenni ediyoruz.

Saldırılar adalet dağıtma gayretimizi eksiltmez

Zonguldak Cumhuriyet Başsavcısı Necip Topuz: Bizler yargı mensupları olarak bu saldırılardan yılmayız. Bu saldırılar, bizlerin birlik olma ve adalet dağıtma konusundaki gayretimizde bir eksilmeye bir sebebiyet vermez. Hatta herkes bilir ki yargı mensupları olarak peygamber postunda otururuz. O oturduğumuz posta bizim kanımızı bulaştıranlara dahi adalet dağıtmaktan imtina etmeyiz. Terörün ve teröristin Zonguldaklı veya başka bir yerden olmasının bizim açımızdan bir kıymeti yok. Zonguldaklı vatandaşlarımızın her biri gözümüzün bebeği güzide insanlardır.

Mersin Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Yıldırım: Adalet camiasının her mensubu bu büyük acıyı yürekten hissetmekte ve şehidine ağlamaktadır. Menfur saldırı şehit savcımızın nazarında Türkiye’de hukukun üstünlüğüne ve demokrasiye inanan tüm insanları sindirme onlara gözdağı verme girişimidir. Bu saldırı alçakça bir terör eylemidir. Terörün inancı ve felsefesi olmaz. Terör düşüncenin öz suyunu emer ve kanla beslenir. Bu saldırının arkasındaki zihniyet emellerine asla kavuşamayacaktır. Milli birlik ve beraberliğimize zarar veremeyecektir. Bu tür saldırılar yargı mensuplarımızı çıktıları yoldan yürümekten asla alıkoyamayacaktır.

Adil yargılanma hakkını savunan avukatların hedef gösterilmesi acı verici

Mersin Barosu Başkanı Av. Alpay Antmen: Türkiye’de önemli olan tek şey hukukun üstünlüğü ve demokrasidir. Biz yargı camiasını avukat, hakim ve savcı olarak bir bütün olarak görüyor ve laik, hukuk devleti için gece gündüz çalışıyoruz ve çalışmaya da devam edeceğiz. Bu nedenle bu saldırı tüm camiaya ve demokrasimize yapılmış bir saldırıdır. Terörün ne dini, ne felsefesi, ne de etiği olur. Mersin Barosu olarak her türlü şiddeti ve terörü nefretle kınıyoruz. Nefret söylemlerinden her fırsatta kaçınıyoruz ancak terör saldırıları yürekleri kanatmaya devam ediyor. Türkiye’nin üzerine oynanan oyunların bir simgesi olan bu alçakça ve planlı saldırıyı şiddetle kınarken, bu saldırı üzerinden savunma ve avukatlık mesleğine yönelik söylemleri de üzüntüyle karşılıyoruz. Polemik yaratmak istemiyoruz ama savunma ve adil yargılanma hakkını savunan avukatlar olarak, insanların adalete en hızlı ve en iyi şekilde ulaşması için mücadele ederken hedef gösterilmeye yönelik söylemlere maruz kalmak son derece acı verici. Umarız bu saldırı son olur, tüm yargı camiasının başı sağ olsun.

Batman Baro Başkanı Av. Ahmet Sevim: Bu olay meslektaşımıza yapılan bir saldırıdır. Hiç bir adalet, adalet dışı yollarla sağlanamaz. Bu eylemde bu anlamda adalet dışı yola başvurularak yapılan bir olaydır. Hiç bir meşruiyeti olamaz. Dolayısıyla bu eylem bizim için kabul edilir bir eylem değildir.

Çorum Barosu Başkanı Av. Altan Akpınar: Hepimiz çok üzgünüz. Avukat, hakim, savcı, adliye çalışanı, tüm ülke hepimiz çok üzgünüz. Savcı Mehmet Selim Kiraz’a Allah’tan rahmet, ailesi ve hukuk camiasına sabır ve başsağlığı diliyorum. Bu vahim olayı teröristlerden birisi avukat cübbesi taşıdı diye avukatlara yönelik olumsuz bir algı operasyonu çevirme girişimi de mevcuttur. Bu durumu baro olarak ve avukatlar olarak kesinlikle kabul etmediğimizi, avukatlara ve cübbelerine lekelemeye çalışanları kınadığımızı belirtmek istiyorum.

Avukat cübbesi, suç aleti gibi gösteriliyor

Isparta Baro Başkanı Av. Gökmen Gökmenoğlu: Bu saldırı bir terör saldırısıdır. Kim ve kimlerden, ne ve ne şekilde gelirse gelsin, bu hain saldırının kabul edilebilir bir yanı yoktur. Terör olayının şekli şemali, hiç önemli değildir önemli olan terör olayının aydınlatılması ve teröristlerin yakalanmasıdır. Terör olayının gerçekleştirilmesinde suç aleti gibi lanse edilen bir avukat cübbesi, bir hakim, savcı cübbesi veya da bir polis üniforması oldu diye terörü ve teröristi değil de onun olayda kullandığı suç aletinin mensuplarını kamuoyunda yargılamak yerine, bu terör olayını gerçekleştiren kişilerin arkasında bulunan asıl failleri bir an evvel yargıya teslim etmek gereklidir. Kullanılan suç alet ve aletleri hangi meslek grubuna ait olursa olsun, bunun hesabını verecek olanlar, o kıyafetin mensupları değil, onu bir şekilde elde ederek, suç aleti olarak kullanan teröristlerdir. “Hakimlere, savcılara ve yargı çalışanlarının tamamına yapılan saldırı bizlere, avukatlara yapılmış sayılır. Yine biliyoruz ki avukatlara yapılan saldırı da aynı şekilde yargının diğer unsurları olan hakim ve savcılara yapılmış bir saldırı olarak kabul ediyoruz.

Bu elim olay hedefli bir terör saldırısıdır

Çankırı Baro Başkanı Av. Erkan Köroğlu: Bir Cumhuriyet Savcısının mesleğini icra ederken adliye içerisindeki odasında rehin alınması ve sonrasında da katledilmesi, daha önce defalarca avukat meslektaşlarımız nezdinde yaşadığımız şiddetin yargının diğer mensuplarına da yöneldiğini göstermektedir. Avukatlar adliye binalarına cübbe ile değil avukatlar için özel yapılmış turnikelerden x-ray cihazından geçerek avukat kimlikleri (Baro Kart) ile girerler. Kaldı ki; bu elim olay, hedefli bir terör saldırısı olup, organizasyon ve bağlantı olmadan gerçekleşmiş olması düşünülemez. Böylesi bir hedefli terör saldırısının engellenmesi istihbarat örgütü ve emniyet teşkilatının görevidir. Teröristler, adliye içine görevli memur/hakim/savcı görüntüsü altında da girmiş olabilirler. Yakın geçmişte yine Çağlayan adliyesinde silahla adam öldürme ve bıçaklama olayları yaşanmasına rağmen güvenlik zafiyetinin giderilemediği ortadadır. Devletin görevi, bireyi ve toplumu, özgürlüklerini de gözeterek korumaktır.

Yargının kurucu unsurları hukuk mücadelesine devam edecektir

Amasya Baro Başkanı Av. Melik Derindere: İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın şehit edilmesi ile sonuçlanan menfur ve kabul edilemez saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Kendisine Allah’tan rahmet, kederli ailesi ve yargı camiasına başsağlığı diliyoruz. Avukatı, Hakim ve Savcısı ile büyük fedakarlıklarla Adaletin gerçekleşmesi için mücadele eden tüm meslektaşlarıma yaptıkları hukuk mücadelesinden dolayı takdirlerimi sunuyorum. Hiçbir gerekçe bu mücadelenin içinde olan meslek mensuplarımıza yapılan bu ve benzer saldırıları haklı kılamaz. Yargının kurucu unsuru olan Hakim, Savcı ve Avukatlar birlik ve beraberlik içinde ve kararlılıkla hukuk mücadelesine devam edeceklerdir. Bununla birlikte saldırının Avukat camiasını zedeler nitelikte yapılan açıklamaları üzüntü ile karşılamaktayız. Güvenlik zafiyetlerinin özrünü kapatmak için Avukatlık mesleğini zan altında bırakan açıklamalar kabul edilemez. Avukatlık mesleği, hakim ve savcılıkla eş değer yargının bir unsuru olduğu unutulmamalı, mesleğimizi rencide edici açıklamalardan kaçınılmalıdır.