İnsan Hakları Hukuku Yaz Okulu Kapanış Konferansı

Düzenleyen:

İnsan Hakları Hukuku Yaz Okulu Kapanış Konferansı, İstanbul Bilgi Üniversitesi İnsan Hakları Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenmektedir.

Tarih:

25 Temmuz 2017 Salı, saat: 14.00-15.30

Yer:

İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul Yerleşkesi, E4-305

Konuşmacı:

Prof. Dr. Hilal Elver

Konferansın içeriği:

İstanbul Bilgi Üniversitesi İnsan Hakları Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen “Yaz Okulu”nun sona ermesi dolayısıyla verilen kapanış konferansında dünya tarım ve gıda politikalarının karmaşık sorunları dile getirilecek, sorunların çözümünde insan hakkı yaklaşımının neden önemli olduğuna odaklanılacaktır.

Prof. Dr. Hilal Elver Kimdir?

Kaliforniya Üniversitesi Santa Barbara’da araştırma profesörü olan Prof. Dr. Hilal Elver aynı zamanda Kaliforniya Üniversitesi Los Angeles (UCLA) Hukuk Fakültesi Resnick Gıda Hukuku ve Politikaları Merkezinin üyesidir. Öğrenim hayatına başladığı Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden doktora (Ph.D.) unvanını aldıktan sonra ikinci doktora (S.J.D.) unvanına UCLA Hukuk Fakültesinden sahip oldu. Çevre Bakanlığı Kurucu Baş Hukuk Müşaviri ve daha sonra Kadının Statüsü Genel Müdürü görevlerini yürüten Prof. Dr. Elver, 1994 yılında Malta Üniversitesi Akdeniz Diplomasi Akademisinde Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) Kürsü Başkanlığına atandı. Mayıs 2014’te Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi tarafından Gıda Hakkı Özel Raportörü olarak atanan Prof. Dr. Elver, 2 Haziran 2014 tarihinde başladığı bu görevini 2020 yılına kadar sürdürecektir. Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’daki çeşitli üniversitelerde 1996 yılından bu yana dersler vermektedir. Uluslararası çevre hukuku, kadın hakları ve uluslararası insan hakları hukuku üzerine çalışmalarını yoğunlaştıran Elver, hem ulusal ve uluslararası kuruluşlar hem de insan hakları alanında çalışan sivil toplum örgütleriyle ortak çalışmalar yaptı. 2002 yılında “Uluslararası Nehirlerin Barışçıl Amaçlı Kullanımı: Fırat ve Dicle Nehirleri Örneği” (Peaceful Uses of International Rivers: Case of Euphrates and Tigris Rivers), 2012 yılında “Başörtüsü Tartışması, Laiklik ve Din Özgürlüğü” (The Headscarf Controversy, Secularism and Freedom of Religion), 2016 yılında Paul Wapner ile derlediği “İklim Değişikliğini Yeniden Tasavvur Etmek” (Reimagining Climate Change) adlı kitapları yayımlandı.