İstanbul Üniversitesi İdeal Hukuk Kulübü

Türkiye Hukuk olarak hukuk fakültelerinin öğrenci topluluklarıyla sadece çevrim içi ortamda etkileşimde bulunmayıp bir araya gelerek yüz yüze iletişim de kurmaya karar verdik. Ve davetimize ilk olarak İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi İdeal Hukuk Kulübü yanıt verdi. Taksim Cihangir’deki ofisimizde ağırladığımız İdeal Hukuk Kulübü Başkanı Furkan Kölük ile yönetim kurulu üyeleri Ahmet Kılınç, Merve Özkan ve Sumru Tatar’ın heyecanından, geleceğe dair projelerinden çok etkilendik.

İstanbul Üniversitesi’nin hukuk alanında faaliyet gösteren öğrenci toplulukları arasında en yenisi olan İdeal Hukuk Kulübü, Haziran 2015’te kurulmasına rağmen Mülteci Okulu – 2 gibi önemli bir projenin organizasyon ayağını üstlendi. Dördüncü haftasıyla birlikte sona erecek Mülteci Okulu – 2 ile büyük tecrübe kazanan kulübün 2016 yılı sonuna kadar gerçekleştirmeyi hedeflediği 30’a yakın projesi bulunuyor.

ideal hukuk kulubu2

Bunların arasında mesleki bilgilendirme gezileri ile tanıtım seminerlerini kapsayacak olan “Meslek İstasyonları”; hem uzun hem de derinlemesine bir akademik süreci kapsayacak kitap – makale tahlillerinin yapılacağı “Oku-Tartış” en dikkat çeken projeler. İdeal Hukuk Kulübü ayrıca “Arabuluculuk Zirvesi” ile “Hukuk Dayanışma günleri” için de hazırlık içerisinde.

İdeal Hukuk Kulübü üyeleri, kendilerini “İsmiyle müsemma bir kulüp” olarak tanımlıyor ve kurucu ekibin ideal hukuk düzenine ulaşmış, Türkiye’yi yaşanılabilir kılmayı hedeflemiş; birçok çatı altında çalışmalarda bulunmuş 20 girişimci arkadaşın bir araya gelmesiyle kurulduklarını ifade ediyor.

Şu an 800’e yakın kayıtlı üyesi bulunan kulübün 2015 – 2016 eğitim öğretim dönemindeki ilk resmi organizasyonu “Bir İnsan Bir Dünya” temasıyla “Mülteci Okulu-2” sertifikalı temel eğitim programı oldu.

muacceliyet

Sosyal medyada büyük ilgi gören “İdeal Sözlük” projesi de İdeal Hukuk Kulübü’nün imzasını taşıyor. Hukuka dair kelimelerin kişilerin kelime dağarcığına en kolay şekilde girmesi amacıyla başlatılan proje, sadece internet ortamıyla sınırlı kalmayıp fakülte amfilerine kadar dağılıyor.

İdeal Hukuk Kulübü, birer entelektüel hukukçu olabilmek adına farkındalık oluşturan kahvaltı sohbetleriyle de dikkat çekiyor. Hukuk alanındaki çalışmalarının yanında yüzünü sanata da dönen kulüp üyeleri birlikte sema ayini ve tiyatro oyunu seyrediyor; önümüzdeki süreçte operalara ve müzelere gitmeyi planlıyor.

Hüseyin Hatemi, Bahadır Erdem, Tuba Topçuoğlu, Adem Sözüer ve Abdullah İslamoğlu gibi hukuk camiasının önemli isimleriyle bir araya gelerek onlarla fikir alışverişinde bulunan İdeal Hukuk Kulübü, Hukukçular Derneği başta olmak üzre Uluslararası Mülteci Hakları Derneği ve Arabuluculuk Derneği gibi hukukla ilgili kurumlarla iş birliği yapmaya devam etmeyi hedefliyor.

İstanbul Üniversitesi İdeal Hukuk Kulübü’nü internet üzerinden aşağıdaki kanallar aracılığıyla takip edebilirsiniz:

Facebook: @iuhfidealhukuk

Twitter: @iuhfidealhukuk

Instagram: @iuhfidealhukuk

Türkiye Hukuk olarak üniversitelerimizin hukuk alanında faaliyet gösteren bütün öğrenci topluluklarına davetimizi yineliyoruz. Hukuk kulüplerini daha yakından tanımak ve akademik etkinliklerini takip etmek istiyoruz. Her türlü konuda lütfen bizimle iletişime geçiniz.