Komisyon’dan Engelli Mahkuma Ev Hapsi Önerisi

Meclis İnsan Hakları Komisyonu tarafından hazırlanan cezaevlerinde sağlık hizmetleri ve hasta mahkûmlarla ilgili raporda hasta mahkumların durumuna dair çarpıcı öneriler yer alıyor.

Sabah gazetesinin haberine göre söz konusu raporda vejetaryen ve diyet yapan mahkumlar unutulmazken engelli mahkumlar için çok daha önemli tavsiyelere yer veriliyor.

Komisyonun raporuna göre vejetaryen mahkumlar için “vejetaryen iaşe bedeli”, diyet yapan hasta mahkumlar için de “diyet iaşe bedeli” belirlenmesi gerekiyor:

Kurumlarda normal mahpuslara verilen yemeklerden et ve benzeri malzemeler çıkarılarak hasta mahpuslara veriliyor. Yine vejetaryen mahpuslar da kendilerine çoğunlukla patates ve makarnadan oluşan tek tip yiyecek verilmesinden şikayet ediyor. Hasta ve vejetaryen mahkumlara ayrı günlük iaşe bedeli belirlenmeli, böylece hastalıklarına uygun beslenme programından faydalanmalı.

Ayrıca raporda bakıma muhtaç hasta ve engelli mahkumlar için kelepçeli evde infaz önerisi de bulunuyor.

Meclis İnsan Hakları Komisyonu, ses getiren raporun değerlendirme kısmında da hasta mahkumları yakından ilgilendiren şu önerilere yer verdi:

  •  Cezaevlerindeki sağlık personeli eksikliği giderilmeli.
  • Hasta mahkumun Adli Tıp Kurumu’na sevkiyle ilgili Adalet Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’ndan oluşan üçlü karar mekanizması teke indirilmeli ve Adalet Bakanlığı yetkili olmalı.
  • Adli Tıp Kurumu süreci hızlandırılmalı.
  • Engelli ve bakıma muhtaç tutuklularla ilgili durumlarda cezanın infazının ertelenmesi dışında, kelepçe ile evde infaz yöntemi önerilebilir.