Prof. Dr. Yusuf Şevki Hakyemez Kimdir?

1970, Trabzon – Çaykara doğumlu Yusuf Şevki Hakyemez ilkokul, ortaokul ve liseyi Çaykara’da okuduktan sonra 1994 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Hukuku Anabilim Dalında yüksek lisans ve doktorasını tamamladıktan sonra 1995 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünde araştırma görevlisi olarak göreve başlayan Hakyemez, 2005’te hukuk doçenti, 2010’da profesör ünvanlarını aldı.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Hukuk Fakültesinde anayasa hukuku, idare hukuku ve insan hakları alanlarında dersler veren Prof. Dr. Yusuf Şevki Hakyemez, 2010 ile 2012 yılları arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi dekanlığı görevinde bulundu. 2012 ile 2016 yılları arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi rektör yardımcısı olarak görev yaptı, 2015 – 2016 yılları arasında da Hukuk Fakültesi dekanlığı görevini vekâleten yürüttü. Anayasa hukuku, insan hakları ve devlet doktrinleri alanlarında çalışan Hakyemez, Militan Demokrasi Anlayışı ve 1982 Anayasası, Mutlak Monarşilerden Günümüze Egemenlik Kavramı ve Anayasa Mahkemesinin Yargısal Aktivizmi ve İnsan Hakları Anlayışı adlı kitapların yanında ulusal ve uluslararası alanda makaleler yayımladı, ulusal ve uluslararası bilimsel toplantılarda birçok bildiri sundu. Anayasayla ilgili birtakım raporların hazırlanmasına katkı sağlayan, bir dönem Anayasa Hukukçuları Derneği üyeliği de bulunan Yusuf Şevki Hakyemez, 2011 Milletvekili Genel Seçimleri sonrasında TBMM Başkanı’nın girişimiyle başlatılan yeni Anayasa yapım sürecinde oluşturulan TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonunda “akademik danışman” olarak görev yaptı.

2012 – 2016 yılları arasında Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu, 2012 – 2015 yılları arasında Türkiye İnsan Hakları Kurulu üyeliklerinde görevleri bulunan Hakyemez, Yükseköğretim Kurulu tarafından Anayasa Mahkemesi üyeliği için gösterilen üç aday arasında yer aldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 25 Ağustos 2016 tarihinde Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilen Prof. Dr. Yusuf Şevki Hakyemez, 20 Eylül 2016 tarihinde görevine resmen başladı. İngilizce bilen Hakyemez, evli ve üç çocuk babasıdır.

Kaynak