TBB Başkanı Sağkan: Barışa Giden Yol Hukuktan Geçer

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Av. Ramiz Erinç Sağkan; Uluslararası Hukuk, Yatırımlar ve Kalkınma Derneğinin (ILIDA) İstanbul’da düzenlediği Ticari Yatırım ve Tahkim Paneline katıldı. Panelin açılış konuşmacıları arasında yer alan TBB Başkanı Sağkan, tahkimin önemine ve hukukun üstünlüğüne vurgu yaptı.

İtalya Büyükelçiliğinin de düzenleyicileri arasında yer aldığı panelde İtalya’yla ticari ortaklığın avukatlık mesleği açısından da önemli fırsatlar doğurduğuna dikkat çeken Sağkan, “İtalyan dostlarımızın Türkiye ile sosyal, kültürel ve ekonomik iş birliği imkânlarını geliştirmek istemeleri bölgemiz ve dünya için özlediğimiz huzur ve barış ortamının da yaratılmasına vesile olacaktır diye umuyorum.” diyerek “Barışa giden yolun hukuktan geçtiğinin bilinciyle hukukun üstünlüğü mücadelemize devam edeceğimizi bir kez daha yineliyorum.” ifadelerini kullandı.

TBB bünyesinde hizmet veren Tahkim Merkezinin alanında tecrübeli, uzman ve profesyonel hakemlerle birlikte, avukatların birbirleri ve iş sahipleriyle olan ilişkilerinde güveni sağlamaya, avukatlık mesleğinin saygınlığını korumaya, mesleki dayanışmanın sağlanması ve devamlılığına yönelik olarak tahkime elverişli tüm uyuşmazlıkların adalete uygun ve ivedilikle çözümlenmesi amacıyla faaliyetlerine devam ettiğini söyleyen Sağkan; ülkelerin refahlarının kalıcı ve istikrarlı şekilde artırılmasının sadece hukukun üstünlüğü prensibine saygılı, hak ve özgürlükleri yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığıyla güvence altına alan hukuk devleti sistemleriyle mümkün olduğunun altını çizdi.

Haber kaynak