8. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali 9-15 Kasım’da

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öncülüğünde sekiz yıldır düzenlenen Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali bu yıl 9 Kasımda başlayıp 15 Kasım’a kadar sürecek. Festivalin akademik program konusu “madde ve alkol bağımlılığı”na ayrıldı. Sinemaseverler, filmleri takiben gerçekleştirilecek panel ve söyleşilerde dünyanın birçok yerinden katılan hukuk, psikiyatri, sosyoloji ve politika alanlarındaki önemli isimlerin madde ve alkol bağımlılığıyla ilgili paylaşacağı bilgileri dinleyebilecek, tartışmalara katılabilecek. Akademik programlar İstanbul Üniversitesi Beyazıt Yerleşkesindeki ana bina salonlarında herkesin katılımına açık ve ücretsiz  olacak.

Yönetmen Derviş Zaim, festivalin Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması bölümünün jüri başkanlığını üstlenecek. Jüride oyuncu Bennu Yıldırımlar, Bulgaristanlı yapımcı Pavlina Jeleva, İsviçreli yapımcı Ivan Madeo ile Rus yapımcı, senarist ve yönetmen Evgenia Tirdatova bulunacak.

Yapımcı Çiğdem Mater, yapımcı Laura Kavanagh, yapımcı Bulut Reyhanoğlu ve oyuncu Melis Birkan‘ın jüri üyesi olduğu Altın Terazi Kısa Film Yarışmasının jüri başkanlığını ise İrlandalı oyuncu Barry Ward üstlenecek. Festivalin kısa film yarışması bölümüne  üç bin başvuru yapıldı.

Festival kapsamındaki filmler İstanbul’daki Beyoğlu Sineması, Atlas Sineması ve Kadıköy Sinemasında gösterilecek. Son iki yılın çarpıcı filmlerinin sinemaseverlerle buluşturulacağı Suç ve Ceza Film Festivalinin “İz Bırakanlar” bölümünde dünya ve Türk sinemasının unutulmayan eserleri beyazperdeye yansıtılacak.

Film sonrası panellerin de düzenleneceği festivalde seyirciler sinema, toplum ve adaletle ilgili görüşlerini de dile getirme fırsatı yakalayacak. 

8. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivalinin bu yılki en önemli yeniliği öğrencilere de yarışma jürisinde yer verilecek olması. Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması bölümünde öğrenciler, ana jürinin yanında kendi değerlendirmelerini yapabilecek. Yarışmaya katılan filmleri değerlendiren öğrenci jürisi arasında yer alacak öğrencilerde İstanbul’da lisans eğitimi görme şartı aranıyor. Jüride yer almak isteyen öğrencilerden 1 Ekim 2018 tarihine kadar “Neden ben seçilmeliyim?” sorunu cevapladıkları bir dakikalık video çekmeleri ve festivalin resmî internet sitesindeki formu eksiksiz doldurmaları isteniyor.