Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla video mesaj yayımladı. Avukatlar için Yargı görevini yapan, insanımızın hak aramasında ve savunmasında onlara yardımcı olan, adaletin vaktinde ve doğru tecellisinde katkısı bulunan ve özveriyle görev yapan” ifadelerini kullanan Bakan Bozdağ, insanların hak ve hürriyetlerinin korunmasında, haklarının aranmasında, onların savunulmasında Anayasa ve hukuk çerçevesinde avukatların önemli bir görevi ifa ettiği vurgusunda bulundu.

Bozdağ açıklamadında avukatların büyük zorluklar altında önemli bir hak ve hukuk mücadelesinin öznesi durumunda olduğunu, bu sebeple vatandaşa, adalete sundukları hizmetten dolayı her bir avukatı ayrı ayrı tebrik ettiğini dile getirdi. Avukatların içinde bulunduğu sorunların farkında olduklarını ifade eden Bozdağ, stajdan başlayarak avukatların yetiştirilip kalitelerinin artırılmasının Adalet Bakanlığının ana hedefleri arasında yer alamaya devam edeceğinin altını çizdi.

Yeni dönemde avukatların lehine önemli düzenlemelerin hazırlıkları içerisinde oldukları, İnsan Hakları Eylem Planı çerçevesinde önümüzdeki dönemde avukatlarla ilgili yeni adımların atılacağı müjdesini paylaşan Bakan Bozdağ, mesleğe yeni başlayanların desteklenmesi ve meslek içinde de imkanların artırılması için Türkiye Barolar Birliğiyle (TBB) ve taraflarla görüşerek en uygun adımları atma konusunda kararlı olduklarını vurguladı.