Burhan Kuzu Hayatını Kaybetti

Türkiye’nin önemli Anayasa Hukukçularından ve Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nin mimarlarından Prof. Dr. Burhan Kuzu, hayatını kaybetti.

AK Parti’nin kurucuları arasında yer alan, 22. 23. 24. 26. Dönem Milletvekiliği yapan ve bir dönem TBMM Anayasa Komisyonu Başkanlığı görevini yürüten Anayasa Profesörü Burhan Kuzu, yaklaşık iki haftadır koronavirüsü tedavisi gördüğü hastanede 65 yaşında yaşamını yitirdi.

Kuzu, vefatından dört gün önce Twitter hesabından, Eski Sağlık Bakanı Osman Durmuş’un hayatını kaybetmesiyle ilgili üzüntüsünü paylaşan bir tivit atmıştı:

Prof. Dr. Kuzu’nun bir süredir tedavisini yürüten Medipol Mega Üniversite Hastanesi şu yazılı açıklamayı yaptı:

Hastanemizin yoğun bakımında bir süreden beri COVID-19 nedeniyle tedavi görmekte olan 22, 23 ve 24. Dönem Milletvekili ve Anayasa Komisyonu eski başkanı Sayın Burhan Kuzu, yoğun çabalara rağmen kurtarılamayarak bu gece sabaha karşı saat 04:00’da vefat etmiştir. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

Burhan Kuzu son olarak, Türkiye Hukuk Platformu tarafından 14-15 Temmuz tarihlerinde düzenlenen Demokratik Hukuk Devletini Yeniden Düşünmek Sempozyumu’nun ikinci gün oturumuna katılmış, “Cumhurbaşkanlığı Sistemine Geçiş Süreci”yle ilgili bir konuşma gerçekleştirmişti.

Prof. Dr. Burhan Kuzu’nun cenaze namazı, 02 Kasım Pazartesi öğle namazının ardından İstanbul Fatih Camisi’nde kılınacak.

Burhan Kuzu Kimdir?

1 Ocak 1955 tarihinde Kayseri’nin Develi ilçesinde doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Anayasa Hukuku üzerine akademik çalışmalar yapan Burhan Kuzu bir dönem stajyer kaymakam olarak çalıştıktan sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Öğretim Üyeliği ve Başkanlığı görevlerini yürüttü.

Akademik çalışmalarını Paris Sorbonne Üniversitesi Hukuk Fakültesinde devam ettiren Kuzu, Türkiye’nin önemli Anayasa Hukuku Profesörleri arasında yer aldı; bu alanda birçok kitaba ve makaleye imza attı.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kurucu üyesi olarak 2001 yılında aktif siyasete atıldı, AK Parti’nin ilk Demokrasi Hakem Kurulu Başkanı oldu.

22, 23 ve 24. Dönemlerde AK Parti İstanbul Milletvekili olarak Meclis’e giren ve üç dönem Anayasa Komisyonu Başkanlığı görevlerini üstlenen Kuzu, Cumhurbaşkanı Fahri Baş Danışmanlığı görevini yürüttü. Aynı zamanda AK Parti MKYK Üyesi olan Burhan Kuzu, iki çocuk babasıydı.