TBB’nin Kurucu Başkanı Av. Prof. Dr. Faruk Erem

Türkiye Barolar Birliğinin ilk başkanı Faruk Erem, 1913 doğumludur. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdikten sonra Belçika’da burslu olarak hukuk doktorası yaptı. Mezun olduğu fakültede doçent olarak göreve başlamasının ardından İtalya’da bir yıl ceza hukuku ve kriminoloji alanlarında çalıştı. İtalya’dan döndükten sonra profesör unvanını aldı, hukuk fakültesi dekanlığı görevini yürüttü. 1978 yılında emekli oldu.

Türkiye Barolar Birliğinin (TBB) Kurucu Başkanı Faruk Erem, 11 Ağustos 1969’da Başkan olarak seçilince Cumhurbaşkanlığı Hukuk Müşavirliği görevinden ayrıldı. TBB Başkanlığını 9 Ocak 1980 tarihine kadar devam ettirdi.

1970 yılının sıkıyönetim komutanına çektiği telgrafta hukuk içerisinde kalınması tavsiyesinde bulun Erem, 8 – 9 Ocak 1971’de Adana’da gerçekleştirilen 4. Barolar Birliği Genel Kurulunda “Avukatlık Meslek Kuralları”nın kabul edilmesini sağladı. Adli yıl açılış törenlerinde Türkiye Barolar Birliğinin de söz alması geleneğini başlattı. 1972 yılında Üniversiteler Kanununu protesto ederek Ankara Üniversitesindeki görevinden istifa etti.

Özellikle ceza hukuku, genel-özel hükümler, ceza usul hukuku, adam öldürme cürümleri üzerine çalışmalar yapan Prof. Dr. Faruk Erem, hukukçular için kaynak niteliğinde eserlere imza attı. Bir Ceza Avukatının Anıları adlı eseri büyük ilgi gördü, Ankara Sanat Tiyatrosunda sahnelendi.

Faruk Erem’in kaleme aldığı diğer eserleri:

  • Hümanist Doktrin Açısından Ceza Hukuku (4 cilt)
  • Adalet Psikolojisi
  • Diyalektik Açıdan Ceza Muhakemeleri Usulü

Erem, 15 Ekim 1998 tarihinde hayatını kaybetti.