Hasan Kalyoncu Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Gaziantep Eğitim ve Hizmet Vakfı, 1980 yılında merhum Hasan Kalyoncu ve hayırseverlerin öncülüğünde kuruldu. Vakfın temel hedefi, eğitime yatırım yaparak rekabetin hâkim olduğu küresel dünyada şehrimizin ve ülkemizin ihtiyaç duyduğu kaliteli insan sermayesinin yetişmesine yardımcı olmaktır.

Vakfın temel amaçlarından birisi, başarılı ancak eğitime erişim imkânı olmayan öğrencilere burs ve barınma sağlayarak, ülkemizin kalkınmasının motor gücü olan beşeri sermayeye katkı yapmaktır.

Vakıf, bu amacını gerçekleştirmek için kurulduğu günden bu yana binlerce öğrenciye burs ve barınma imkanı sağlamıştır. Burs verilen öğrencilerin bir kısmı bugün üniversitelerimizde öğretim üyesi olarak hizmet vermektedir.

KURULUŞU

Hasan Kalyoncu Üniversitesi, Gaziantep ilinde bulunan bir vakıf üniversitesidir. 30 Temmuz 2008 tarihinde TBMM’de Gaziantep Eğitim ve Hizmet Vakfı tarafından üniversite kurulması, 5799 ve 5796 Sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanununda değişiklik yapılmasına dair kanunla gerçekleşmiştir.[2] Üniversite 2009-2010 eğitim-öğretim yılında öğrenci almaya başlamıştır. Nisan 2012’ye kadar Gazikent Üniversitesi adını taşıyan üniversite, 1 Temmuz 2012’de Hasan Kalyoncu Üniversitesi adını almıştır.

Hukuk Fakültesi eğitim vermeye 2012 yılında başlamıştır.

FAKÜLTEYE GİRİŞ TABAN VE TAVAN PUANI

2015 yılında gerçekleştirilen LYS sonucunda Fakülteye ait taban ve tavan puanlar şu şekilde oluşmuştur:

hasan kalyoncu üniversitesi hukuk fakültesi puanları

VİZYON-MİSYON

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Hukuk Fakültesi kalıplaşmış, bilinen, klasik hukuki bilgi ve düşüncenin ötesinde yaratıcı, farklı düşünen ve hukuku uygulamanın yanı sıra sahip olduğu bilgi ve birikim ile hukuki düzenlemelerin oluşturulmasına katkı verecek, dinamik hukukçular yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Hukuk Fakültesinin temel amaçlarından biri öğrencilerinin lisans eğitiminden itibaren uzmanlaşmalarını sağlamak ve bu sayede gerek kamu ve özel sektörde gerek akademik hayatta kendi emsalleri arasından sıyrılarak fark yaratabilmelerini temin etmektir.

AKADEMİK KADRO

Dekan: Prof. Dr. Şaban Kayıhan

Öğretim Elemanları

Prof. Dr. Şaban Kayıhan, Prof. Dr. Hasan Tunç, Prof. Dr. Enver Bozkurt, Yrd. Doç. Dr. Ömer Bağcı, Yrd. Doç. Dr. Ahmet Cemal Ruhi, Yrd. Doç. Dr. Memduh Aslan, Yrd. Doç. Dr. Özgün Öztunç, Yrd. Doç. Dr. İbrahim Gül, Yrd. Doç. Dr. Etem Kara, Prof. Dr. Erdoğan Bülbül, Prof. Dr. Fethi Gedikli, Prof. Dr. Ali Kemal Yıldız, Prof. Dr. Hamide Zafer, Prof. Dr. Tevfik Gülsoy, Prof. Dr. Hikmet Ergin Dülger, Doç. Dr. Muzaffer Şeker, Doç. Dr. Murat Yavaş, Doç. Dr. Murat Topuz, Doç. Dr. Sabahattin Nal, Yrd. Doç. Dr. Seçkin Nazlı, Yrd. Doç. Dr. Ahmet Yayla, Yrd. Doç. Dr. Lider Bal, Yrd. Doç. Dr. Mete Tevetoğlu, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Yasan, Yrd. Doç. Dr. Arzu Tuncer, Yrd. Doç. Dr. Serdar Koyuncu, Öğretim Görevlisi Ahmet Ceylani Tuğrul, Öğretim Görevlisi Mehmet Kodakoğlu

YAPILAN ETKİNLİKLER, EDİNİLEN BAŞARILAR

  • Patent Faydalı Model Hukuku ve Tescil Prosedürü workshop şeklinde 16.10.2015 tarihinde düzenlenmiştir.
  • 2. Ceza Hukuku Reformları Kongresi 30.05.2015 / 06.06.2015 tarihleri arasında düzenlenmiştir.
  • Yeni Türkiye ve Başkanlık Sistemi Konferansı 15.05.2015 tarihinde düzenlenmiştir.
  • Hukuk Bilgi Yarışması Genç Liderler Klübü tarafından 06.05.2015 tarihinde düzenlenmiştir.
  • 1.Hukuk Gündemi Duayenlerin Gözünden Hukuk Konferansı 04.05.2015 tarihinde düzenlenmiştir.
  • Rekabet Hukuku Uyum Programı Nasıl Olmalı? Semineri 29.04.2015 tarihinde düzenlenmiştir.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Hukuk Fakültesi resmi internet sitesi: hukuk.hku.edu.tr