Her Yönü ile Başkanlık Sistemi – Prof. Dr. Burhan KUZU

Türkiye, yakın tarihimizde birçok defa Başkanlık Sistemi’ni tartışmıştır. Sistem tartışılmaya başlandığı anda, gözlerin çevrildiği ilk isim de bu konuda akademik çalışmalar yapan Prof. Dr. Burhan Kuzu olmaktadır.

Siyasilere yıllardır bu konuda danışmanlık yapan Kuzu, 8 yıldır TBMM Anayasa Komisyonu Başkanlığını yürüttüğü için de görüşleri ayrıca önem taşımaktadır.

“Parlamenter rejim, bizce artık tarihî misyonunu tamamlamıştır. Nitekim, dünyanın hiçbir bölgesinde bu sistem kitaplarda yer alan şekliyle uygulanamamaktadır.

ABD’de yıllardır uygulanan ve tüm dünyada ‘Başkanlık sistemi’ olarak adlandırılan modelin asıl adı, ‘Kongre Hükümeti’dir. Bu modelde eyalet sistemi ve tam başkanlık uygulaması vardır. Benim yıllardır üzerinde çalıştığım model, ABD’deki sistemden farklı. Bir akademisyen olarak, Fransa’daki yarı başkanlık sistemiyle ABD’deki tam başkanlık sisteminin karması bir modeli öneriyorum. Bu modelde, Fransız sisteminin üniter yapısıyla ABD’deki başkanın yetkileri buluşturuluyor. Yani hem üniter yapı korunuyor, hem de tam başkanlık yetkileri kullanılabiliyor” (önsözden alıntı).

Kitabın Künyesi:

Yazar: Prof. Dr. Burhan KUZU
Yayınevi: Babıali Kültür Yayıncılık
ISBN: 605-554-515-4
Baskı tarihi: 2015-Ocak
Cilt: Karton Kapak
Boyut: 13.5 x 21 cm
Sayfa Sayısı: 176

Her Yönü ile Başkanlık Sistemi - Prof. Dr. Burhan KUZU

İÇİNDEKİLER

  • Başkanlık Hükümeti Sisteminin Doğuşu ve Temel Özellikleri
  • Dünyada ve Ülkemizde Parlamenter Rejimde Gözlemlenen Bazı Tıkanıklıklar
  • Türkiye İçin Başkanlık Sistemi
  • Röportajlar ve Basında Başkanlık Sistemi Tartışmaları