Adalet Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı 2053 hedefleri doğrultusunda hukuk ve yargı alanındaki 2053 vizyon çalışmalarının başlatıldığını duyurdu. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ başkanlığında bir araya gelen Adalet Bakanlığı birim amirleri, 2053 hedefleri doğrultusunda yargıda atılacak yeni adımlara yönelik çalışmaları başlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2022-2023 Adli Yıl Açılış Töreni’nde ““Adalet Bakanlığımızın koordinasyonunda tüm taraflarıyla yargı ve hukuk dünyamız 2053 vizyonunu oluşturmaya başlamalıdır. Yeni sivil Anayasadan kurumsal kapasitenin, ülkenin ve dünyanın değişen şartlarına göre geliştirilmesine kadar her konu bu vizyonun içinde yerini almalıdır” sözleriyle yargı ve hukuk dünyasında 2053 vizyonuna vurgu yapmıştı. Söz konusu açıklamaların ardından Adalet Bakanı Bozdağ başkanlığında Adalet Bakanlığı birim amirleri Dikmen Hakimevi’nde toplantı gerçekleştirdi.

Toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerini hatırlatan Bakan Bozdağ, “Adalet Bakanlığı olarak 2053 hedefleri doğrultusunda yargı ve hukuk alanında yapacağımız çalışmalar ve atacağımız adımlar konusunda ilk startını veriyoruz. 2053 hedefleri doğrultusunda yargı ve hukuku alanında hangi adımlarını atılacağı, vatandaşlarımızın adalete erişiminde hangi önceliklerin belirleneceği konusu Adalet Bakanlığımız tarafından kapsamlı olarak değerlendirilecektir. Dünyada uygulamaları da inceleyerek hukuk ve yargı alanında 2053 vizyonunun hep birlikte oluşturacağız. Bu çalışmaları yaparken yargının tüm tarafları ile bir araya gelerek 2053 hedefleri doğrultusunda atılması gereken adımlar konusunda yeni bir strateji belgesi hazırlayacağız.” açıklamasında bulundu.

Kaynak

Okuma önerisi:  Bakan Bozdağ: Türk Yargısı, Darbecilere İlk Kez Biat Etmedi