İstanbul Barosu Başkan Adayları Anketi

22-23 Ekim 2016 tarihlerinde yapılacak İstanbul Barosu Başkanlık seçimine aday olan 5 ismin öne çıkan özelliklerini daha önce yayımlamıştık. Dünyanın en büyük barosu İstanbul Barosu için İstanbul Milliyetçi Avukatlar Grubundan Av. Ali Rıza KAPLAN, Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubundan Av. Mehmet DURAKOĞLU, Hukukun Üstünlüğü Platformundan Av. Mehmet SARI, Avukat Hakları Grubundan Av. Ömer KAVİLİ ve Özgürlükçü Çağdaş Avukatlar Grubundan Av. Several BALLIKAYA yarışıyor.

Twitter üzerinden de seçimle ilgili anketler düzenledik ve ankete katılanların büyük çoğunluğunun İstanbul Barosu başkanlık seçiminin tarihi ve adayları gibi ayrıntılardan haberdar olmadıklarını gördük.

Yukarıdaki ankete göre katılımcıların sadece %19’u seçimden haberdar ve oy vereceği aday konusunda tercihini yapmış. Ancak %81’lik kesimin içinde adayları tanımayan, seçimden haberdar olmayan ve oy kullanmayacağını belirten kullanıcılar yer alıyor.

İstanbul Barosu Başkanlık seçiminin tarihiyle ilgili anketimizde de katılımcıların yarıdan fazlasının seçimden haberdar olmadığı görülüyor. 22-23 Ekim 2016 tarihlerinde yapılacak İstanbul Barosu Başkanlık seçiminin tarihini doğru bilenlerin oranı ise sadece %26.

Takipçilerinin büyük çoğunluğu hukukçulardan oluşan Türkiye Hukuk olarak İstanbul Baro Başkanlık seçimi hızla yaklaşırken hukuk dünyasının nabzını tekrar tutmak istedik. Seçime yönelik 5 maddelik kısa bir anket hazırladık. Ankete katılanların verdikleri oy oranlarını anket sorularını yanıtladıktan sonra görmeniz mümkün. Sonuçları önümüzdeki günler daha ayrıntılı olarak Türkiye Hukuk’ta paylaşacağız. Ankete buradan veya aşağıdaki form üzerinden ulaşabilirsiniz: