İstanbul Barosu Başkanını Seçiyor!

İstanbul Barosunun yeni başkanı 22 Ekim 2016 Cumartesi günü yapılacak Genel Kurul ve 23 Ekim 2016 Pazar günü gerçekleştirilecek seçim sonucu belirlenecek. İstanbul Barosuna kayıtlı avukatların öncelikle 22 Ekim’deki Genel Kurul’da imza atmaları gerekiyor. Seçimlere Haliç Kongre ve Kültür Merkezi ev sahipliği yapacak.

Dünyanın en büyük barosu İstanbul Barosunun yeni dönem başkanı olmak için beş aday yarışıyor. Bu yılki baro başkanlık seçimi süreci, önceki yıllara göre daha etkileşimli ve yoğun kampanyalarla geçiyor. Adayların seçim kampanyalarını yüz yüze iletişimin yanında özellikle sosyal medya üzerinden de kuvvetlendirmeye çalıştıkları dikkat çekiyor.

İstanbul Barosuna 2 yıl boyunca başkanlık etmeye aday 5 isme daha yakından bakalım (Alfabetik sırayla):

ali-riza-kaplan

Av. Ali Rıza KAPLAN:

İstanbul Milliyetçi Avukatlar Grubunun adayı Av. Ali Rıza Kaplan, seçim sürecini “Adaletin Peşinde İMAG’da Birliğe” sloganıyla yürütüyor. 1970 Zonguldak doğumlu Kaplan, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Kaplan, adaylık kampanyalarında “İtibarlı avukat, mesleki gelecek, adalet ve güven” temalarını ön plana çıkarıyor.

İMAG’ın 15 kişilik Yönetim Kurulu üyeleri arasında 3 kadın avukat bulunuyor.

İstanbul Barosu başkan adayı Av. Ali Rıza Kaplan’ın seçim çalışmalarını incelemek için: istanbulmilliyetciavukatlar.org

mehmet_durakoglu

Av. Mehmet DURAKOĞLU

Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubunun adayı Av. Mehmet Durakoğlu “Kaldığımız Yerden Devam” sloganıyla adaylık kampanyasını yürütüyor. İstanbul Barosu Başkanı Av. Doç. Dr. Ümit Kocasakal’ın başkan yardımcılığı görevini yürüten Durakoğlu, 1956 Sivas doğumlu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olan Durakoğlu, avukatlara özel servis aracı sağlanması, adliyelere kreş açılması, avukatların özel sağlık sigortası primi ödeme külfetinden kurtulması gibi vaatlerde bulunuyor.

Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubunun 10 kişilik Yönetim Kurulu üyeleri arasında 4 kadın avukat yer alıyor.

İstanbul Barosu başkan adayı Av. Mehmet Durakoğlu’nun seçim çalışmalarını Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubunun Facebook Grup sayfasından takip edebilirsiniz.mehmet_sari

Av. Mehmet SARI:

Hukukun Üstünlüğü Platformunun adayı Av. Mehmet Sarı, 1975 Çorum doğumlu. Dünyanın en büyük ve en genç barosu İstanbul Barosunun başkanlığına aday en genç isim olan Sarı, Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Yüksek lisans eğitimini Fransa’da tamamlayan Sarı, çözüm odaklı ve bütünleştirici seçim kampanyasıyla dikkat çekiyor. Öyle ki seçim çalışmalarını “Birlikte Yöneteceğiz, Birlikte Başaracağız” sloganıyla yürütüyor ve İstanbul Barosuna kayıtlı bütün avukatları 22 – 23 Ekim’de oy kullanmaya davet eden söylemleriyle ön plana çıkıyor.

Hukukçular Derneği Başkanlığı görevini de yürüten Sarı, sivil toplum alanındaki çalışmalarıyla biliniyor. Hukukun Üstünlüğü Platformunun 10 kişilik Yönetim Kurulu üyelerine bakıldığında 5’i kadın 5’i erkek olmak üzere cinsiyet dengesine önem verildiği, genç avukatların çoğunlukta olduğu ve CMK avukatları, akademisyen avukatlar, engelli avukatlarla birlikte geniş bir kesimi kapsadığı görülüyor.

Av. Mehmet Sarı, seçim çalışmalarını sahayla eş zamanlı olarak sosyal medyayı da etkin kullanarak yürütmesi, avukatların yaşadıkları sorunları “Farkındayız” sloganıyla ön plana çıkararak çözüm önerileri sunması gibi özellikleriyle farkındalığı yüksek bir başkan adayı profili çiziyor.

İstanbul Barosu başkan adayı Av. Mehmet Sarı’nın seçim çalışmalarını kişisel internet sitesi mehmetsari.ist ve Hukukun Üstünlüğü Platformunun resmi internet sitesi hup.org.tr adreslerinden takip edebilirsiniz.

omer_kavili

Av. Ömer KAVİLİ

Avukat Hakları Grubunun adayı Av. Ömer Kavili, 1960 Malatya doğumlu. İstanbul Hukuk Fakültesi mezunu Kavili, İstanbul Barosu Avukat Hakları Merkezinin de kurucusu. Baro başkanlığına adaylığını en son açıklayan isim olan Kavili, Yönetim Kurulu üye listesini de henüz paylaşmadı.

İstanbul Barosu başkan adayı Av. Ömer Kavili’nin seçim çalışmalarını Facebook ve Twitter hesaplarından takip edebilirsiniz.

several_ballikaya

Av. Several BALLIKAYA

Özgürlükçü Çağdaş Avukatlar grubunun adayı Av. Several Ballıkaya, İstanbul Baro Başkanlık seçiminin tek kadın adayı. Ballıkaya’nın 10 kişilik Yönetim Kurulu listesinin içinde de 5 kadın üye yer alıyor.

İstanbul Barosu başkan adayı Av. Several Ballıkaya’nın seçim çalışmalarını Twitter hesabından takip edebilirsiniz.

Yukarıda yer alan içeriklerde eksik ya da yanlış bilgi yer aldığını düşünüyorsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz.