İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER), Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (ÖZGÜR-DER), Uluslararası Hukukçular Birliği (UHUB) ile Hukukçular Derneği, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına İsrail Cumhurbaşkanı Yitzak Hertzog ve Başbakan Benjamin Netanyahu başta olmak üzere Gazze’ye yönelik saldırılarda görev alan yetkililer hakkında suç duyurusunda bulundu.

Konu hakkında yapılan yazılı açıklamada Türk Ceza Kanunu’nun 13. maddesine atıfta bulunularak İsrail Cumhurbaşkanı ve Başbakanı başta olmak üzere suça karışan bütün yetkililer ve kişilerin Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde de yargılanmalarının mümkün olduğu vurgulanarak ilgili kişiler hakkında soruşturma başlatılması için suç duyurusunda bulunulduğu belirtildi.

MAZLUMDER, ÖZGÜR-DER, UHUB ve Hukukçular Derneği tarafından yapılan ortak açıklamada “İşgalci İsrail apartheid rejimi her zeminde yargılanmalı, suçlular cezasız bırakılmamalıdır” ifadelerine yer verilirken 1948 tarihinden beri Filistin’de baskı, işgal, işkence, tecrit, ölüm ve soykırımla anılan İsrail’in Gazze halkına insani yardımların ulaşmasını engelleyerek büyük bir insanlık suçu işlediğinin de altı çizildi.


Dört sivil toplum kuruluşu imzasıyla yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

İşgalci İsrail, kurulduğu 1948 tarihinden beri Filistin’de baskı, işgal, işkence, tecrit, ölüm ve soykırımla anılmaktadır. Filistin topraklarını işgal etmek sureti ile bugüne kadar binlerce insanı öldürmüş, birçok insanı yaralamış, sakat bırakmış; mallarına zarar vermiş ve evsiz bırakmıştır. İsrail bunun da ötesinde işgal ettiği Filistin topraklarında büyük bir ambargo ve kuşatma uygulamış, birkaç yılda bir gerçekleştirilen ve sistematik hale gelen bombardımanlarla özellikle Gazze halkına insani yardımların ulaşmasını engelleyerek büyük bir insanlık suçu işlemiştir.

İsrail Savunma Bakanı Gazze halkını insan gibi görmediklerini açıkça deklare etmiş ve yaptığı açıklamada “İnsansı hayvanlar ile savaşıyoruz” diyerek, Gazze halkı özelinde tüm Filistin halkına devlet olarak bakış açılarını açıkça ortaya koymuştur.

Son Gazze saldırılarında yine hiçbir hedef gözetmeksizin okul, cami ve hastane gibi savaşta dahi mutlak surette korunması gereken insanların topluca bulundukları alanları bombalamak ve doğrudan sivilleri hedef almak suretiyle binlerce insanın ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet vermiş, 10 günden fazla bir süredir Gazze halkını açlık ve sefalete mahkûm etmiştir.

İsrail tüm bu savaş suçlarını işlerken havadan ve karadan yaptığı bombalama eylemlerinde kimyasal silah olarak kabul edilen ve savaşan unsurlara karşı dahi kullanılması yasak olan fosfor bombasını sivillere karşı kullanmak suretiyle açık ve inkâr edilemez bir savaş suçu işlemiştir.

Tüm dünya İsrail tarafından işlenen insanlık suçlarını izlerken suçlarının yaptırımsız kalacağından emin olan işgalci rejim, 17 Ekim 2023 günü insanlık tarihinin en karanlık, vicdan sızlatan eylemlerinden birisine imza atmış, çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan ve bu insanların bombalanmayacağı düşüncesi ile sığındıkları hastaneyi bombalamak suretiyle henüz tam rakam belli olmasa da çoğu çocuklardan oluşan 600’den fazla insanı katletmiş ve binlerce insanı yaralamıştır.

Türk Ceza Kanunu’nun 13. maddesi gereğince bu suçlardan dolayı Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde de yargılama yapılması mümkün olup, bu çerçevede aşağıda imzası bulunan kurumlar olarak ve Türkiye genelinde de birçok kişi ve kurumun desteğiyle başta işgalci rejimin cumhurbaşkanı ve başbakanı olmak üzere suça karışan bütün yetkililer ve kişiler hakkında soruşturma başlatılması için suç duyurusunda bulunduğumuzu ifade ederiz.

Açık bir gerçektir ki Gazze’de yaşananlar dünyanın gözleri önünde işlenen apaçık bir soykırımdır ve insanlığa karşı suçtur!

İsrail’i suçluyoruz! İşgalci İsrail apartheid rejimi her zeminde yargılanmalı, suçlular cezasız bırakılmamalıdır!

Israil-Suc-Duyurusu-2023.docx